środa, 02 grudzień 2020 22:08

Napisane przez Redakcja
Zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej w roku duszpasterskim 2020/2021 fot. ks. Marian Kostrzewa
  1. 1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
  2. 2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
  3. 3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
  4. 4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
  5. 5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
  6. 6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu
    z kościoła).
  7. 7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
  8. 8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.

Tarnów, 02.12.2020.

Nasz znak: OC – 2/61/20

Ks. dr hab. Robert Kantor                                                         † Andrzej Jeż

KANCLERZ                                                                          Biskup Tarnowski