piątek, 01 styczeń 2021 13:12

Bp Andrzej Jeż: Jezus, to dla nas pierwsze Słowo na Nowy Rok [FILM]
Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Bp Andrzej Jeż: Jezus, to dla nas pierwsze Słowo na Nowy Rok [FILM] fot. ks. Marian Kostrzewa

„Jezus, to pierwsze Słowo na Nowy Rok – Słowo, które stało się ciałem i zamieszkało wśród nas; to Słowo, które daje nadzieję, wyzwala, zbawia, ukazuje sens i cel życia” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie.

„Gdy składamy sobie życzenia - Szczęśliwego Nowego Roku, to pamiętajmy, że będzie on naprawdę szczęśliwy, jeśli każdy jego dzień przeżyjemy w imię Jezusa. Niezależnie od tego z czym przyjdzie się nam zmierzyć i przez jakie doświadczenia przechodzić w Nowym Roku, Jezus, który zamieszkał pośród nas, kroczy razem z nami przez życie i daje nam niezawodne oparcie” - mówił biskup w homilii w Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Modlitw o Pokój.

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że w życiu duchowym rządzą inne prawa niż w życiu biologicznym. Jak mówił w życiu biologicznym z każdym rokiem starzejemy się, a tymczasem w życiu duchowym wraz z upływem lat możemy młodnieć. „Możemy dojrzewać do bycia w pełni dziećmi Bożymi, stawać się coraz bardziej świętymi, a więc pięknymi na wieczność. Ten fakt jest dla nas źródłem nadziei. Syn Boży przyszedł na ziemię, aby poszerzyć horyzonty naszego życia we wszystkich kierunkach” - dodał.

Pasterz Kościoła tarnowskiego powiedział również, że naszym celem nie jest zdążać do kolejnej mety – do 31 grudnia 2021 roku, aby zamknąć kolejny rok w naszym życiu, lecz ten kolejny rok życia ma nas przede wszystkim przybliżyć do osiągnięcia ostatecznego celu życia, którym jest spotkanie z Bogiem na końcu naszych ziemskich dni. „To jest cel naszej nadziei. Kiedy przyjdzie nam odejść z tego świata – słowo Jezus powinno być naszym ostatnim słowem, wypowiadanym z wiarą, że pokładana w Nim na ziemi nadzieja właśnie się spełni” - dodał.

Biskup zachęcał także w homilii do służby Bogu.

„Gorąco zachęcam wszystkich diecezjan, abyście w Nowym Roku chcieli wasze życie czynić pięknym poprzez dar służby Bogu, przez wasze dobre uczynki, które są siłą przemieniającą ten świat i także przez wasze czynne zaangażowanie się w życie Kościoła. Myślę tu także o modlitwie i zaangażowaniu w V Synod naszej diecezji. W obliczu wyzwań przed jakimi stanęliśmy w związku z pandemią oraz zmian jakie pod jej wpływem nastąpiły także we funkcjonowaniu wspólnoty Kościoła, dostrzegamy, jak wiele zagadnień podejmowanych w ramach V Synodu Diecezji Tarnowskiej nie jest abstrakcją lecz prawdziwą koniecznością"- mówił w katedrze biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Zapraszamy do wysłuchania całej homilii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 styczeń 2021 11:48