środa, 31 marzec 2021 09:34

Zestaw rytuału rodzinnego do pobrania

Napisane przez Diecezjalna Komisja Liturgiczna i Wydział Duszpasterstwa Ogólnego

Dla wszystkich zainteresowanych, ponownie publikujemy materiały PDF, które mogą być pomocą w dobrym przeżywaniu obrzędów Wielkiego Tygodnia w dobie pandemii. Rytuał został przygotowany w ubiegłym roku przez Diecezjalną Komisję Liturgiczną i Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

WIELKA ŚRODA

Zachęcamy was do wspólnej modlitwy w Wielką Środę. Na ten dzień przygotowaliśmy Rodzinne nabożeństwo pokutne. Niestety nie wszyscy będą mieli okazję w tych dniach przystąpić do kratek konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i otrzymać rozgrzeszenie. Dlatego chcemy pomóc wam we wzbudzeniu żalu doskonałego, tak, byście prosząc Boga o przebaczenie waszych grzechów i postanawiając przystąpienie do spowiedzi po zakończeniu epidemii, mogli doświadczyć spojrzenia Miłosiernego Ojca, który pragnie waszego nawrócenia i pełni życia.

Teksty do Rodzinnego nabożeństwa pokutnego - aby pobrać plik PDF - KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek Kościół gromadzi się na Mszę Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Wspominamy ustanowienie Eucharystii, czyli Mszy św. oraz Komunii św., której tak bardzo nam w tym czasie pandemii brakuje. Jezus ustanowił również kapłaństwo i zostawił nam w geście obmycia nóg przykazanie braterskiej miłości.

I wy możecie dzisiaj w waszych domach, przez proste gesty naśladować Jezusa. Jest na to dwojaki sposób. Po pierwsze zaplanujcie rodzinną wieczerzę, odmienną od tej w dzień powszedni. Natomiast jako modlitwę wieczorną  przeżyjcie namiastkę „Godziny świętej” czyli wspólne modlitewne czuwanie i trwanie z Jezusem konającym w Ogrójcu. Będzie to wam przypominać o tradycyjnej Ciemnicy.

Zapraszamy was do skorzystania z przygotowanego na ten dzień Rytuału rodzinnego - aby pobrać plik PDF KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

WIELKI PIĄTEK

Krzyż, rozważanie Męki Pańskiej, pokuta i umartwienie oraz Grób Pański. To cztery rzeczywistości, które charakteryzują Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Warto zatrzymać się choć na chwilę o godz. 15:00, aby uczcić moment śmierci Jezusa.

Wśród wielu propozycji na ten dzień można sięgnąć po nabożeństwo Drogi krzyżowej (w kościele parafialnym, transmitowanej lub indywidualnie odprawionej). Można także wysłuchać Gorzkich żalów i duchowo uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej.

W obliczu niemożliwości pójścia do kościoła, proponujemy wam przede wszystkim Domową adorację Krzyża. Możecie celebrować ją w całości albo podzielić na dwa krótsze momenty w ciągu dnia lub wieczorem. Nie zapomnijcie też, że dzisiaj w duchu wynagrodzenia Jezusowi za Jego Mękę Kościół wzywa wszystkich do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz do ścisłego postu, zgodnie z zasadami, których wyjaśnienie znajdziecie także w kolejnym tomiku Rytuału rodzinnego - aby pobrać plik PDF KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

WIELKA SOBOTA

Cisza i pustka ogarnia kościoły i świat, bo Chrystus został pogrzebany. Wydaje się, że wszystko się zakończyło, i to w dodatku nie tak jak Apostołowie i uczniowie to sobie wyobrażali. Czekali na tryumfalne zdobycie królestwa i jego splendor oraz potęgę, a tu nagle ich Król leży teraz zabity w grobie. Przeżywanie Wielkiej Soboty w obecnej sytuacji, bardzo wymownie podkreśla ten fundamentalny aspekt ostatniego dnia przygotowania do Wielkanocy. Zatrzymało się wszystko. Świąteczne przygotowania w domu jednak nie zwalniają, bo są konieczne do tego, by jutro doświadczyć choćby odrobinę wielkanocnej radości z rodziną. Poświęćcie dzisiaj odpowiednio dużo czasu na przygotowanie „święconki”, ale też nie zapomnijcie o potrzebie modlitwy i refleksji nad tym co dzisiaj robi Jezus. On odpoczywa w grobie i przygotowuje się do zwycięstwa.

Dlatego w Rytuale rodzinnym proponujemy wam na dzisiaj Duchową pielgrzymkę do Grobu Pańskiego, abyście mogli trwać przy Jezusie i modlić się za tych, którzy na cmentarzach oczekują na zmartwychwstanie.

Zapraszamy was do skorzystania z przygotowanego na ten dzień Rytuału rodzinnego - aby pobrać plik PDF - KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

NIEDZIELA WIELKANOCNA

Wielkanoc to nagły zwrot akcji w całej historii ostatnich dni Wielkiego Tygodnia. Jezus zaskoczył wszystkich swoim powstaniem z grobu i powrotem do życia, czyli zmartwychwstaniem. Pozwólcie by radość tego dnia przeniknęła  do waszego domu i do waszych serc. Być może, będzie mniej rodzinnych spotkań. Możecie jednak spotkać Jezusa, który chce wejść do waszych domów, nawet mimo zamkniętych drzwi. Tak przyszedł do Wieczernika do swoich Apostołów i takie doświadczenie duchowe jest możliwe w waszej rodzinie. Przy okazji śniadania wielkanocnego skorzystajcie z modlitwy błogosławieństwa stołu wielkanocnego, a po południu  znajdźcie chwilę na modlitwę za waszych krewnych, przyjaciół i znajomych. Przenieście się duchowo do Emaus, aby tam w towarzystwie zawiedzionych i smutnych uczniów doświadczyć prawdziwej radości.

Aby pobrać plik PDF z modlitwą błogosławieństwa stołu wielkanocnego - KLIKNIJ TUTAJ.

Aby pobrać plik PDF do wykorzystania w Niedzielę Wielkanocną KLIKNIJ TUTAJ. Aby pobrać pliki mobi i epub - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany sobota, 03 kwiecień 2021 15:08