niedziela, 05 luty 2023 10:00

Rozpoczęła się wizyta Biskupa Tarnowskiego w Republice Konga

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Rozpoczęła się wizyta Biskupa Tarnowskiego w Republice Konga Diecezja Tarnowska

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wraz z osobami mu towarzyszącymi, przybył wieczorem w dniu 3 lutego do Republiki Konga, gdzie tarnowscy misjonarze obecni są od 50 lat.

Wizyta związana jest głównie z dwiema rocznicami, ale też wydarzeniami, które zostały już dawno przewidziane, a u źródła których stoją tarnowscy misjonarze. W maju  mija wspomniane 50 lat ofiarnej i nie do przecenienia posługi tarnowskich księży w Kościele kongijskim, a pod koniec października 25 lat od śmierci księdza Jana Czuby, jedynego polskiego misjonarza fideidonisty, który zginął śmiercią męczeńską na południu kraju w Loulombo.

Wydarzenia, w których weźmie czynny udział Biskup Tarnowski to przede wszystkim uroczystość poświęcenia kościoła pw. św. Jana Pawła II w Dolisie wybudowanego przez ks. Mariana Pazdana. Warto zaznaczyć, że jest to już czwarty kościół, o który na kongijskiej ziemi zatroszczył się ks. Marian, a drugi konsekrowany przez bp. Andrzeja. Drugim wydarzeniem będzie poświęcenie szkoły, która stanowi element w kompleksie budowlanym nowej parafii, również pw. św. Jana Pawła II, której proboszczem jest ks. Maciej Fleszar.

Obecnie w Kościele kongijskim, w dwóch diecezjach, posługuje trzech kapłanów tarnowskich: księża Marian Pazdan i Bogdan Piotrowski weszli już w 33. rok swej aktywnej obecności, a ks. Maciej Fleszar w rok ósmy. Ksiądz biskup z bliska zobaczy ich wspólnoty parafialne i dokonane w nich dzieła.

Wszystkich misjonarzy tarnowskich związanych z ewangelizacja Konga łącznie z obecnymi jest 31. Z nich 8 już nie żyje. Trzeba też wspomnieć o trzech osobach świeckich, które jakby klamrą spinają początki misyjnych zmagań naszych misjonarzy i ostatnie lata. Chodzi o p. Mariana Jeża, który 3 lata (1976-1979) oddał misjom jako wolontariusz, oraz panów Adama Marka i Bartosza Mike, którzy przez kilka miesięcy pracowali jako wolontariusze budowlani.

Kościół w Kongu i naszych misjonarzy w nim pracujących odwiedziło już siedmiu biskupów z Tarnowa. Czterdzieści pięć lat temu uczynił to pierwszy z nich – bp Jerzy Ablewicz (1978). Po nim byli: bp Józef Życiński (1994), bp Wiktor Skworc (2008), bp Wiesław Lechowicz (2010), bp Andrzej Jeż (2014), a w grudniu 2018 r. bp Leszek Leszkiewicz. Siódmym biskupem jest Jan Piotrowski (2015), który jednak udał się do Konga już jako biskup kielecki. On również obecnie przebywa w Republice Konga i oprócz odwiedzin miejsca, gdzie kiedyś pracował (1985-1991) weźmie udział w głównych obchodach jubileuszowych w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w dzielnicy Plateau des 15 ans w Brazzaville, gdzie proboszczem od 25 lat jest ks. Bogdan Piotrowski.

W sobotę 4 lutego biskup Andrzej z towarzyszącymi mu osobami spotkał się z nuncjuszem apostolskim na Kongo i Gabon. W godzinach popołudniowych zaś odbył się koncert zorganizowany z okazji 50-lecia przez ks. Bogdana w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, w którym wzięły udział 4 chóry. Wydarzenie to było nieoficjalnym rozpoczęciem obchodów jubileuszowych.

W niedzielę 5 lutego od wczesnych godzin popołudniowych można obejrzeć retransmisje Mszy św., związanej z głównymi uroczystościami 50-lecia obecności tarnowskich misjonarzy w Republice Konga.

W tym celu należy kliknąć w powyższy link, a potem wybrać obraz z uroczystości w Brazzaville.

spiew

Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2023 06:13