Portal Diecezji Tarnowskiej - piątek, 26 lipiec 2019

25 lipca przypada liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa i św. Jakuba Apostoła. To dwaj patroni kierowców. Z tej okazji z inicjatywy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu została odprawiona Msza św. w intencji kierowców, służb odpowiedzialnych za organizację i bezpieczeństwo  na drogach, oraz za wszystkich, którzy zginęli w wypadkach drogowych powierzając ich opiece św. Krzysztofa. Eucharystię sprawowano o godz. 6.30 w Bazylice św. Małgorzaty.

Wszystkich uczestników przywitał ks. dr Prałat Jerzy Jurkiewicz, Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Mszę św. odprawiał Diecezjalny Duszpasterz Kierowców – Ks. Damian Migacz, który podczas homilii poruszył tematy związane z uczestnictwem w ruchu drogowym i poszanowaniem praw innych uczestników – pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Na końcu odmówiona została modlitwa za wszystkich, którzy troszczą się o ofiary wypadków drogowych, za wszystkie służby zabezpieczające bezpieczeństwo na drodze, za instruktorów i egzaminatorów i za ofiary wypadków drogowych oraz ich najbliższych pozostających w traumie po stracie swoich bliskich.

Po skończonej celebrze w siedzibie MORD-u w Nowym Sączu odbyła się konferencja pt. "Etyka użytkowników dróg powiatu Nowosądeckiego". Głos zabrał Naczelnik WRD KM Policji w Nowym Sączu Inspektor Albert Kogut i przedstawił sytuację BRD na drogach Sądecczyzny, następnie przedstawiciel sekretariatu dyrekcji MORD Nowy Sącz, pani Agnieszka Rossmanih nt. "Organizacji i zadań Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego", potem Egzaminator naczelny MORD w temacie zdawalności i problemach młodocianych kierowców, i w końcu Diecezjalny Duszpasterz Kierowców w temacie "Chrześcijańskich cnót kierowcy - zarys etyki chrześcijańskiej w zachowaniu się na drogach". Na konferencję zostali zaproszeni kierownicy i dyrektorzy organizacji samorządowych, z Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz służby mundurowe.

Po zakończeniu prelekcji wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat współpracy zaproszonych organizacji odpowiedzialnych za Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Zapisane wnioski były konkretnymi wyzwaniami dla wszystkich obecnych i miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone w życie.

Po południu Duszpasterz Kierowców przeprowadził na tarnowskich terenach wraz z WRD KM Policji w Tarnowie Akcję św. Krzysztofa, przypominając o zasadach chrześcijańskiej kultury jazdy i o tym, aby nadmierna prędkość nie była przyczyną śmierci własnej i innych. Akcja ta spotkała się z miłym uśmiechem na ustach kierujących pojazdami. - Nasza rola, jako księży jest także zadbać o to, abyśmy byli chrześcijanami na drogach naszych. A więc nadmierna prędkość, te zachowania, które czasami są dla nas niedopuszczalne - klaksony, machanie ręką, środkowy palec. To wszystko powoduje, że dajemy antyświadectwo, że jesteśmy ludźmi, którzy się dają ponieść nerwom. A w takich sytuacjach powinniśmy też pamiętać o tym, że jesteśmy chrześcijanami i powinniśmy z miłością pobłogosławić, uśmiechnąć się i powiedzieć - dobrze, wybaczam ci, ja tez popełniam błędy - mówi ks. Migacz.

Pod koniec dnia wraz z kustoszem Sanktuarium bł. Karoliny i opiekunem Pomnika PRZEJŚCIE w Zabawie, ks. Zbigniewem Szostakiem, Duszpasterz Kierowców przy symbolicznym pomniku upamiętniającym ofiary wypadków odmówił specjalną modlitwę za zmarłych nagle na naszych drogach oraz za rodziny pozostające w traumie po stracie swoich bliskich, ułożoną na tę okoliczność przez MIVA Polska.

Wszystkim życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi - abyśmy zawsze bezpiecznie i szczęśliwie osiągnęli wyznaczony sobie cel naszej podróży - zwłaszcza w wakacje.

piątek, 26 lipiec 2019 14:04

Brzesko. Santiago też jest tutaj

W sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Via Regia uczczono patrona parafii i miasta.

Dział: Parafie
piątek, 26 lipiec 2019 13:51

Rekolekcje dla mężczyzn

Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Mężczyźni Św. Józefa już dziś zapraszają na wrześniowe rekolekcje dla mężczyzn "Męskie profile - biblijne oprogramowanie mężczyzny".

piątek, 26 lipiec 2019 13:40

Niedziela synodalna

Parafia miejscem świadectwa i wiarygodności wiary to temat najbliższej niedzieli synodalnej. Będzie to okazja do modlitwy za V Synod Diecezji Tarnowskiej a także zachęta, by zaangażować się mocniej w życie modlitewne parafii.