poniedziałek, 26 luty 2024 18:59

Napisane przez ks. Jakub Jasiak
Fot. Dominik Ciećko Fot. Dominik Ciećko
Katedra Młodych

40 dzieci i młodzieży należących do grup parafialnych z bazyliki katedralnej w Tarnowie uczestniczyło w oazie zimowej w Brennej w Beskidzie Śląskim. Liczba chętnych zaskoczyła samych organizatorów. - Udało się nam zebrać dzieci i młodzież działającą w różnych grupach parafialnych: ministranci, lektorzy, dziewczęca służba maryjna, schola, świetlica parafialna, szkolne koło caritas. To było takie marzenie naszego Księdza Proboszcza Adama Nity, żeby wszyscy pojechali razem, w ten sposób zawiązała się jeszcze większa więź między nimi - wylicza siostra Daria Łysoniek MChR, współorganizatorka wyjazdu i opiekunka świetlicy przyparafialnej.

- To już trzeci taki wspólny wyjazd, który sprawdza się doskonale, dzieci i młodzież mimo różnicy wieku doskonale się dogadują, starsi opiekują się młodszymi, uczą się też odpowiedzialności. Taki wyjazd, który ma elementy programu formacyjnego zaczerpniętego z idei oazy sługi bożego Franciszka Blachnickiego doskonale sprawdza się na współczesne czasy, jest nadal bardzo atrakcyjny i trafiający do młodego pokolenia. Ma też formę edukacyjną i wychowawczą. Pogłębia relację z Bogiem i drugim człowiekiem i daje solidny fundament na przyszłość - mówi ks. Jakub Jasiak, wikariusz katedralny i współorganizator wyjazdu.

W programie dnia była spowiedź św, codzienna Msza św., postać dnia - znani sportowcy wyznający wiarę w Boga, namiot spotkania - adoracja, spotkania w grupach, wyprawa otwartych oczu - codziennie inna atrakcja, pogodny wieczór. Nie zabrakło konkursu czystości pokoi. Oprócz stałych punktów codziennie były zapewnione atrakcje: wędrówki górskie, kryte lodowisko, stok narciarski i saneczkowy oraz wizyta w Chlebowej Chacie, miejscu przedstawiającym historię chleba z możliwością zajęć praktycznych z wypiekania chleba lub podpłomyków.
Oazowiczów odwiedził Arcybiskup Senior Wiktor Skworc, który podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów posługi w Tarnowie. Dzieci i młodzież otrzymały obrazki i słodki upominek. Ksiądz Arcybiskup odpowiadał również na pytania dzieci, takie jak: czy był ministrantem; jak zostaje się arcybiskupem; jak powstał ośrodek w Brennej.

Oaza odbyła się w Ośrodku Spotkań i Formacji archidiecezji katowickiej w domu Tabor przy wsparciu finansowym "Caritas" diecezji tarnowskiej i parafii katedralnej. Nad dziećmi sprawowała opiekę również siostra Monika Radecka MChR, siostra Kinga Frąc MChR oraz pan Dominik Ciećko.
- Wspaniały czas, pełen dobrych przeżyć, bycia razem, na pewno pojadę za rok - mówi jedna z uczestniczek.
- Syn i córka bardzo zadowoleni. Byliśmy pod wrażeniem z mężem ich samodzielności. W czasie oazy brali udział w pracy w grupie modlitewnej, liturgicznej, gospodarczej i rozrywkowej. Mieli swoje wyznaczone zadania, jestem z nich dumna, że tak pięknie wypełniali swoje obowiązki - mówi mama jednego z rodzeństwa, które uczestniczyło w oazie.

Fot. Dominik Ciećko
Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2024 22:18