poniedziałek, 11 marzec 2024 17:25

Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez ks. Jakub Jasiak

1000 mężczyzn stale formowanych

Trzecia grupa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. spotkała się tym razem w Nowym Sączu w ramach Wielkopostnego Dnia Skupienia. W Bazylice św. Małgorzaty zgromadziło się blisko 380 nadzwyczajnych szafarzy. - Trzecie, ostatnie spotkanie z równie ogromną frekwencją. W sumie w trzech grupach w dniach skupienia uczestniczyło ponad 1000 nadzwyczajnych szafarzy. W diecezji mamy ich 1492, oczywiście w tą liczbę wliczamy panów, którzy już czynnie nie spełniają swojej funkcji. Zaangażowanie tych mężczyzn, pobożność i chęć udziału w spotkaniach formacyjnych jest wyjątkowa, z czego bardzo się cieszę - mówi Ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz i odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy.

Wielkopostny Dzień Skupienia jest okazją również do podsumowania czasu jesiennych rekolekcji, w których nadzwyczajny szafarz ma obowiązek uczestniczyć co roku. Jest to 10 serii w 3 domach rekolekcyjnych. Szafarze również uczestniczą w regionalnych pielgrzymkach do sanktuariach naszej diecezji. - Takie spotkanie mobilizuje do pogłębienia swojej duchowości, umocnienia więzi między nami oraz więzi z naszym opiekunem - mówi jeden z nadzwyczajnych szafarzy.

Spotkania przebiegało podobnie jak dwa wcześniejsze w Tarnowie.  - Uzasadnieniem naszej posługi jest wiara w życie wieczne oraz w to, że Komunia św. jest pokarmem na życie wieczne. Mocno uświadomił nam to nasz opiekun w czasie wykładowym - dodaje szafarz z Nowego Sącza. Było również wiele pytań, dyskusji i wniosków na przyszłość. - Zgodnie z sugestiami Biskupa Tarnowskiego udało się uporządkować sprawy formalne i organizacyjne związanych z duszpasterstwem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., a więc wprowadzić legitymacje, uprościć sposób przedłużania misji, w tej chwili na dwa lata zgodnie z postanowieniami V synodu, założyć stronę internetową, uporządkować ewidencję szafarzy oraz usprawnić komunikację. Obecnie staramy się wzmocnić formację duchową opartą na pobożności eucharystycznej oraz poszukiwać rysu duchowości nadzwyczajnego szafarza, w tym roku zaproponowałem, aby oprzeć je na cnotach kardynalnych - dodaje Ks. Jakub Jasiak.

W czasie spotkania poruszano również temat recepcji i odpowiedzialności nadzwyczajnego szafarza za wprowadzanie w parafii postanowień V Synodu z uwzględnieniem dokumentu o liturgii.
Z początkiem kwietnia rusza nowa edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., który będzie składał się z sześciu spotkań w soboty w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Ostatnio zmieniany sobota, 16 marzec 2024 17:53