środa, 25 marzec 2015 00:00

Próba prawie-generalna

Napisane przez Ks. Zbigniew Wielgosz/tarnow.gosc.pl
Próba prawie-generalna Ks.Zbigniew Wielgosz/tarnow.gosc.pl

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie odbędzie diecezjalny eksperyment.

W siedzibie duszpasterstwa akademickiego „Tratwa” odbyła się konferencja prasowa w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku.

Dziennikarze zaznajomili się również z przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, który odbędzie się 29 marca, w Niedzielę Palmową w Tarnowie.

– W diecezji działa już zespół główny przygotowań do ŚDM. Czas, który mamy przed sobą, chcemy wykorzystać do pobudzenia duszpasterstwa młodzieży w parafiach. Drugi cel przed nami to przygotowanie tygodnia misyjnego w naszej diecezji w ramach ŚDM 2016 – mówi ks. dr Paweł Górski, szef diecezjalnego komitetu ŚDM 2016.

Obecnie w diecezji działają przeszkoleni diecezjalni i dekanalni animatorzy młodzieży. – Trwają szkolenia dla parafialnych animatorów młodzieży. To są młodzi ludzie, którzy mają zdobyć umiejętność animacji duszpasterstwa młodzieży w swoich parafiach – dodaje ks. Górski.

Parafialni animatorzy wejdą w skład komitetów parafialnych ŚDM razem z ks. proboszczem i dwoma osobami dorosłymi. – Zależy nam na tym, żeby ŚDM nie stały się jednorazowym eventem, fajerwerkiem, ale systematyczną pracą organiczną nad duszpasterstwem młodych – podkreśla ks. Górski.

Diecezja tarnowska w ramach Kościoła w Polsce otrzymała nazwę „Synaj” w systemie przygotowań do ŚDM w Krakowie. W czterech miastach odbędą się spotkania młodych, tak zwane „Synaje”. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Tarnowie od 27 do 29 marca pod hasłem „Powołanie”. Drugi „Synaj” odbędzie się w Bochni 20 czerwca pod hasłem „Wyjście z ziemi egipskiej”, trzeci w Krynicy 26 września będzie poświęcony spotkaniu z Bogiem na górze Synaj i ostatni 5 grudnia pod hasłem „Wejście do ziemi obiecanej”.

– Tradycyjnie przed Niedzielą Palmową w tym roku odbędzie diecezjalne forum młodzieży, które będzie okazją do budowania wspólnoty, modlitwy, poznania problemów i oczekiwań ludzi młodych. Tegoroczne forum będzie też takim „mini – ŚDM”, dlatego zaprosiliśmy do Tarnowa dekanalnych i parafialnych animatorów młodzieży, by stworzyć im warunki do nabywania praktyki przed ŚDM w Krakowie. Na młodych będzie spoczywał ciężar przygotowania i przyjęcia pielgrzymów – mówi Anna Szczepanek.

W piątek 27 marca przedstawiciele młodzieży z 11 okręgów w diecezji zjedzie do Tarnowa. – Młodzi będą przyjęci przez rodziny we wszystkich tarnowskich parafiach. W piątek będą uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w parafiach. W sobotę 28 marca odbędą się przed południem warsztaty uwielbieniowe. Poprowadzą je m.in. ks. Artur Ważny, Leopold Twardowski. Uczestnicy obejrzą film „Bóg nie umarł”. Spotkają się ze świadkami uczestniczącymi w poprzednich ŚDM. Młodzi będą następnie uczestniczyć we Mszy św. w tarnowskiej katedrze. Po Eucharystii wszyscy przejdą do hali sportowej przy ul. Gumniska, gdzie odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne i wieczór uwielbieniowy – mówi Anna Szczepanek.

Główne uroczystości XXX Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym odbędą się w niedzielę 29 marca. Zawiązanie wspólnoty nastąpi w hali przy ul. Gumniska o godz. 10, o 11.30 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami miasta, a o 13.30 Msza św. w kościele bł. Karoliny w Tarnowie. Młodzi spotkają się ze świadkiem wiary z Chin, Drogę Krzyżową poprowadzą nowicjuszki i nowicjusze ze zgromadzeń zakonnych, którzy odbywają swoją formację na terenie diecezji tarnowskiej.

Otwarte dla wszystkich będą spotkania w sobotę wieczorem (uwielbienie, od 19.30 – 21.00) oraz w Niedzielę Palmową.

Na razie wiadomo, że do Tarnowa na forum przyjedzie kilkuset młodych ludzi. – Gościnność mieszkańców miasta jest bardzo duża. Wszyscy, którzy przyjadą, zostaną przyjęci w domach bądź mieszkaniach tarnowian. Zaangażowanych w to jest 10 parafii w mieście. Podczas przejść ulicami miasta nie będziemy zbytnio utrudniać życia kierowcom i mieszkańcom Tarnowa – mówi Marcin Lewandowski, odpowiedzialny za logistykę.

– Liczba rodzin, które chciały przyjąć uczestników forum, przerosła nasze oczekiwania. W pewnym momencie musieliśmy zatrzymać nabór, ponieważ mieliśmy już zapewnione lokum dla ponad setki młodych. Przygotowania do przyjęcia młodych cały czas trwają. Do przygotowań włączyliśmy młodych z parafii, żeby pokazać się z jak najlepszej strony, żeby ugościć rówieśników – pielgrzymów. Poprowadzimy m.in. Drogę Krzyżową w piątek wieczorem – mówi Justyna Wątroba, wolontariuszka z par. Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Konferencję poprowadził ks. Andrzej Augustyn, odpowiedzialny za kontakt z mediami w diecezjalnym komitecie ŚDM. – W ramach działań naszego biura prasowego powstanie sekcja radiowa, prasowa i telewizyjna. Naszym marzeniem jest, by owocem ŚDM było powstanie Młodzieżowej Agencji Informacyjnej, która przekazywałaby mediom informacje na temat duszpasterstwa młodzieży w parafiach – mówi ks. Augustyn.

Ostatnio zmieniany środa, 25 marzec 2015 13:38