środa, 31 styczeń 2024 16:59

Nowi kanonicy kapituły katedralnej

Napisane przez ks. Jakub Jasiak
Matka i Głowa wszystkich kościołów diecezji tarnowskiej

W tegoroczną rocznicę poświęcenia tarnowskiej katedry wpisało się wiele radosnych kontekstów. Uroczystość rocznicy poświęcenia katedry jest również związana z dniem konsekracji błogosławionego arcybiskupa halickiego Jakuba Strzemię, która odbyła się 28 stycznia 1392 roku właśnie w tej świątyni.

Ten niezwykły kościół kolejno zyskiwał tytuły kolegiaty, następnie katedry, bazyliki mniejszej oraz sanktuarium. To tu odbywają się najważniejsze uroczystości w wymiarze diecezjalnym. Jest to kościół własny biskupa tarnowskiego, którego widzialnym znakiem jest katedra, specjalny tron - miejsce przewodniczenia liturgii, nauczania i rządzenia oraz znak jedności diecezji. - Katedra była wielokrotnie przebudowywana. Dobudowano tu kolejne kaplice. Kolejni proboszczowie bazyliki katedralnej podejmowali nowe wyzwania w sferze materialnej jak i duchowej. Ta świątynia to również obraz wielkiego zobowiązania duchowego, aby być wiernym Bożym przykazaniom oraz kształtować w sobie cnotę - mówił w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Przed Mszą św. miała miejsce instalacja nowych kanoników kapituły katedralnej, a więc grona wyróżnionych kapłanów, wspierających biskupa w wypełnianiu jego misji. Kanonikiem gremialnym został Ks. prof. dr hab Janusz Królikowski, a kanonikiem honorowym Ks. dr hab. Grzegorz Baran. Obrzęd instalacji rozpoczął się w zakrystii kanonickiej, a zakończył uroczystymi nieszporami pod przewodnictwem prepozyta kapituły katedralnej ks. prałata Adama Nity.

W tym dniu również parafia katedralna świętowało 10. rocznicę posługi Proboszcza Bazyliki Katedralnej ks. prałata Adama Nity.
W imieniu całej wspólnoty przemówił przedstawiciel Parafialnej Rady Duszpasterskiej pan Tomasz Nadolnik. - Wszedłeś w dziedzictwo katedry z wielką otwartością. Dziękujemy, że nas rozmodliłeś poprzez codzienne koronki, liczne nabożeństwa i całodobową adorację - mówił.

- Dziękuję Pasterzowi Kościoła Tarnowskiego. Przez te dziesięć lat mojej posługi doświadczałem ogromnej życzliwości i pomocy od księży mieszkających przy katedrze, od moich współpracowników, księży wikariuszy byłych i obecnych, sióstr zakonnych, jak również od wiernych świeckich, bez waszej pomocy wiele inicjatyw by nie powstało - mówił ks. prałat Adam Nita, dziękując na koniec uroczystości.

Przez błogosławieństwem Biskup Tarnowski podziękował wszystkim obecnym, pogratulował nowym kanonikom i księdzu proboszczowi jubileuszu posługi. Na koniec wręczył diecezjalne medale "Dei regno servire" osobom zaangażowanym w budowanie królestwa bożego. Pasterz Kościoła Tarnowskiego wyróżnił panią Władysławę Fitrzyk oraz panią Irenę Malinowską. Obie panie są od wielu lat zaangażowane w życie i pracę duszpasterską parafii katedralnej.

Zdjęcia: Ks. Jakub Jasiak, Przemysław Rura
Ostatnio zmieniany piątek, 02 luty 2024 17:01