piątek, 29 marzec 2024 15:10

Wielki Piątek. To dzień umartwienia, postu, ciszy i modlitwy

Napisane przez Ewa Biedroń - RDN Małopolska

Wielki Piątek. To dzień umartwienia, postu, ciszy i modlitwy

 

W centrum dziś krzyż Chrystusa. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to dzień umartwienia, postu, ciszy i modlitwy. – Wielki Piątek to czas kiedy wpatrujemy się w tajemnicę krzyża. W kościołach wniesiemy go uroczyście i zawołamy 'Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata’. Będziemy podchodzić do krzyża w naszych kościołach parafialnych i oddawać mu cześć. To też czas kiedy przenosząc się sercem na Golgotę, do Grobu Pańskiego będziemy myśleć o tych, którzy mieszkają w Ziemi Świętej – mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII.

 

Ofiarami złożonymi podczas adoracji krzyża wspieramy Ziemię Świętą. – Ziemia Jezusa doświadczona jest dramatem wojny, cierpienia. Tamtejsi ludzie potrzebują naszej pomocy. To modlitwa, możemy pomyśleć o tych, którzy w Ziemi Świętej są w trudnej sytuacji duchowej i materialnej, bo wojna sprawiła, że wielu chrześcijan jest na skraju nędzy. To także konkretne wsparcie materialne. Ofiary składane w naszych parafiach podczas adoracji krzyża są przeznaczone na pomoc Ziemi Świętej i miejscowym chrześcijanom. 

 

W Wielki Piątek kapłani nie sprawują Mszy św. W kościołach ludzie gromadzą się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i na liturgii Wielkiego Piątku. Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy.

Post ilościowy obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 

Więcej:

https://rdn.pl/244416/wielki-piatek-to-dzien-umartwienia-postu-ciszy-i-modlitwy/

 

Ostatnio zmieniany środa, 03 kwiecień 2024 08:57

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej

 

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl