środa, 03 kwiecień 2024 08:51

Dąbrowie Tarnowskiej adoracja Najświętszego Sakramentu trwa już 15 lat. Z tej okazji będzie Diecezjalne Forum Adoracyjne

Napisane przez Maksymilian Osak - RDN Małopolska

W noc i w dzień, dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu Pan Jezus w tej parafii nie jest sam. I tak już od piętnastu lat, bo tyle czasu minęło odkąd w Dąbrowie Tarnowskiej trwa wieczysta adoracja. To sprawia, że kościół pw. NMP Szkaplerznej jest tam stale otwarty i nawet na jedną minutę nie pozostaje pusty, bo zawsze jest ktoś adorujący Jezusa. Z okazji tego jubileuszu w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się Diecezjalne Forum Adoracyjne.

Proboszcz ks. Stanisław Cyran mówi, że modlitewne wydarzenie rozpoczęło się ‘na próbę’ w 2009 roku. Krótka seria kazań proboszcza zachęciła wiernych, a ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc wyraził zgodę wstępnie na rok adoracji. – Ta cezura jednoroczna była uzasadniona tym, że nie byliśmy pewni czy będziemy mieli na tyle siły, energii, wiary, pobożności i miłości do Jezusa, żeby ta adoracja trwała dłużej. Później ten przywilej został przedłużony na okres trzech lat, a teraz już bez limitów czasowych. Aktualnie jest około 600 osób dorosłych zaangażowanych w adorację i około 100 dzieci. Ta liczna 500-600 osób utrzymuje się przez cały okres trwania adoracji. To też jest jakiś fenomen i wielka łaska, że choć starsi odchodzą również na wieczystą adorację w niebie, to przychodzą nowi i adoracja ciągle się odnawia i odradza.

Przez te lata tysiące osób znajdowały przynajmniej jedną godzinę w tygodniu na adorację. Było także wiele osób, które adorowały po kilka godzin z rzędu w godzinach nocnych, np. od 1 do 3 godziny.

W szczytowym momencie do tego dzieła było zapisanych około tysiąca osób. Od lat ta liczba utrzymuje się na poziomie 500-600 dorosłych oraz obecnie 130 dzieci, których przed pandemią było ponad 200.

Jak mówi proboszcz dąbrowskiej parafii, świadectwa adorujących pokazują, że otrzymali oni liczne łaski poprzez adorację, jednak dla niego najważniejszym owocem jest to, że kaplica adoracji jest źródłem miłości płynącej od Jezusa. – Wiodąca intencja w adoracji, która jest od samego początku to duchowe towarzyszenie kapłanom i modlitwa o powołania kapłańskie. Dla mnie osobiście jako proboszcza, adoracja jest miejscem wyciszenia, a to szczególnie ważne w naszych czasach. To miejsce odzyskiwania pokoju serca, składania na barki Jezusa naszego życia, to jest też wielkie miejsce leczenia z różnych rzeczy, jak bolączek duchowych, lęków, niepokojów, pychy czy zmysłowości. Są przeróżne owoce tej wieloletniej adoracji. Najważniejszym z nich dla mnie jest to, że adoracja jest miejscem, gdzie Jezus napełnia nas swoją miłością i uzdalnia nas do niej. Takiej miłości bezinteresownej, przebaczającej, cierpliwej i ofiarnej.

Całodobowa adoracja sprawia, że dąbrowski kościół parafialny jest stale otwarty i wejść do niego może każdy, w dowolnej chwili. To zdaniem ks. Stanisława Cyrana, wielka łaska. – Na pewno to jest wielka łaska, że kościół poprzez adorację wieczystą jest otwarty. Taki kościół to jest zawsze znak tego, że ludzkie serca są otwarte na Pana Boga. To jest też łaska, że przez to, że adorują osoby odpowiedzialne za poszczególne godziny, to każdy inny może też zawsze wejść do kościoła i wejść, posiedzieć przed Panem Jezusem i poopowiadać mu. To jest wielka łaska.

Z okazji 15-lecia Adoracji Najświętszego Sakramentu, w Dąbrowie Tarnowskiej w dniach 5-7 kwietnia odbędzie się Diecezjalne Forum Adoracji, na które przyjść może każdy.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 5 kwietnia w kościele parafialnym o godzinie 17.00. Najpierw będzie można usłyszeć historię adoracji w parafii, następnie świadectwa adorujących. O godzinie 18.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Na godzinę 20:00 zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży, które poprowadzi klerycki zespół Bethesda.

W sobotę od godziny będzie spotkanie dla dzieci 10:00 z udziałem zespołu ‘Promyczki dobra’, w jego trakcie konferencję pt. ‘Świadek Eucharystii bł. Carlo Acutis’ wygłosi dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. dr hab. Jan Bartoszek.

W dalszej części zaplanowano konferencję ks. dr Tomasza Rąpały i o. dra hab. Józefa Augustyna. Natomiast sobotniej Mszy o godz. 18 przewodniczył będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki senior.

W niedzielę homilię podczas wszystkich Mszy świętych głosić będzie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej ks. dr Michał Dąbrówka.

Ostatnio zmieniany sobota, 06 kwiecień 2024 13:58