piątek, 05 wrzesień 2014 13:49

Tydzień Maryjny w katedrze

Napisane przez

katedra d1W dniach od 8 do 15 września, parafia katedralna w Tarnowie będzie przeżywać Tydzień Maryjny, który rozpoczął się uroczystością odpustową ku czci Narodzenia NMP, patronki katedry, a zakończy świętem Matki Bożej Bolesnej, czczonej w wizerunku łaskami słynącej Piety. Najświętsza Maryja Panna w tajemnicy Narodzenia jest patronką diecezji tarnowskiej.

Proboszcz ks. Adam Nita zaprasza do udziału w nabożeństwach i wydarzeniach towarzyszących Tygodniowi Maryjnemu. Szczególnie do uczestnictwa we Mszach o godz. 12.00 i 18.00.

8 września, Mszy św. o 12.00 przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Narodziny Najświętszej Maryi Panny mówią również o naszym przeznaczeniu, i to nie tylko do życia na ziemi, ale także do życia w wieczności. Między tymi dwoma rzeczywistościami nie ma podziału – otrzymaliśmy jeden dar życia, który swój początek ma w Bogu i w Nim także ma swoją wieczną kontynuację” - mówił w homilii bp Jeż.

Ordynariusz diecezji podkreślił też jak ważne jest świadectwo. „Mamy misję do spełnienia, szczególnie wobec młodego pokolenia. Mamy się okazać mocnym ogniwem w łańcuchu wiary pokoleń; będzie tak, jeśli będziemy naśladować postawę Maryi, służebnicy Boga i człowieka. Jej służba wyrażała się w trosce i działaniu. Obecnie polski dom, szkoła i Kościół, ma szansę mówić w kwestii wychowania jednym głosem” - dodał kaznodzieja.

8 września Mszy św. o godzinie 18.00 będzie przewodniczyć bp Jan Piotrowski. Transmisja w Radiu RDN.

Procesja z Pietą odbędzie się w dniu 15 września o godz. 19.30.

Podczas Tygodnia Maryjnego odbędą się też koncerty ks. Jakuba Bartczaka i Antoniny Krzysztoń.

plakatTygodniaM

Nieco historii

pietaPismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim. Byli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję. Anna nie wiedziała jeszcze wtedy, że Maryja została niepokalanie poczęta i jest zachowana od wszelkiego grzechu, by później, będąc posłuszną Bożej woli, stać się Matką Boga. Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI w. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do Bazyliki Matki Bożej Większej.

Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim. Święto rozszerzało się w Kościele dość wolno - wynikało to m.in. z tego, że wszelkie informacje o okolicznościach narodzenia Bożej Rodzicielki pochodziły z apokryfów.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

Święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że "będą Ją chwalić wszystkie pokolenia".

www.brewiarz.pl

Foto pochodzi ze strony http://www.katedra.tarnow.opoka.org.pl

Ostatnio zmieniany wtorek, 16 wrzesień 2014 10:52