sobota, 11 październik 2014 15:57

Bp Piotrowski: wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa

nom1

W sobotę, 29 listopada bp Jan Piotrowski oficjalnie obejmie diecezję kielecką. Nowy biskup kielecki odwiedził już Kielce i spotkał się z odchodzącym na emeryturę bp Kazimierzem Ryczanem, a także z Marianem Florczykiem, biskupem pomocniczym. Ingres biskupa Jana Piotrowskiego do bazyliki kieleckiej odbędzie się 29 listopada o godz. 11:00. Na antenie radia RDN będzie można usłyszeć bezpośrednią relację z tej uroczystości.

- Planów nie mam żadnych, bo jak mówi Ojciec Święty wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa - powiedział tuż po nominacji nowy biskup kielecki Jan Piotrowski.

„Z Chrystusem w imię wezwania, które uczyniłem hasłem mojej posługi biskupiej "W miłości głosić Ewangelię" idę do tego Kościoła a Was proszę o modlitwę" - powiedział dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przewodniczył Mszy św. podczas diecezjalnej pielgrzymki nauczycieli, katechetów i wychowawców.

Bp Jan Piotrowski dodał, że ma nadzieję, że dzięki Bożej pomocy i wstawiennictwu Matki Bożej oraz świętych podoła nowym wyzwaniom.

„Nie bez obaw przyjąłem tę decyzję Ojca Świętego Franciszka, ale przecież Kościół kielecki to ten sam Kościół apostolski i powszechny – to nasza siostra, którą łączy historia, łączą ludzie i łączą święci" - dodał.

Papieską nominację odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Były brawa, ale i duże zaskoczenie wiernych i księży.

„Dziękujemy księdzu biskupowi za posługę w misyjnej przestrzeni Kościoła, posługę w naszej diecezji tarnowskiej – pełną ofiarności, gorliwości i miłości. Życzymy aby Kościół kielecki był dalej tą przestrzenią umiłowaną przez księdza biskupa, by spotykał się ksiądz biskup z życzliwością diecezjan i aby przyjął to wielkie dziedzictwo duchowe, któremu na imię diecezja kielecka" - powiedział bp Andrzej Jeż.

Biskup Tarnowski wręczył biskupowi Piotrowskiemu relikwie bł. Karoliny. Bp Jan otrzymał także od parafii w Zabawie obraz błogosławionej.

Podczas rozmowy z dziennikarzami, w odniesieniu do planów duszpasterskich w nowej diecezji bp Jan Piotrowski przypomniał zasadę „widzieć, ocenić i działać". „Głoszenie ewangelii, zaczynanie od Chrystusa. Do tego powołany jest każdy biskup i ksiądz" – podkreśla bp Piotrowski.

Nowy biskup diecezjalny powiedział, że nie miał jeszcze okazji, by dobrze poznać Kościół kielecki. Nie jest także znana data ingresu.

„Pozdrawiam Kościół kielecki w osobach jego pasterzy, wiernych pięknym pozdrowieniem „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"! I życzę, aby On był zawsze chwalony w każdym zakątku diecezji kieleckiej i w każdym sercu jej mieszkańca" – mówi bp Piotrowski.

Biskup podziękował także wiernym diecezji tarnowskiej. "Bóg zapłać za wszystko, co dobre. Za to, co spotkałem w ludzkich sercach, w świadectwie wiary, w czynach apostolskich. Życzę duchowego wzrostu, zwłaszcza w roku 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny i w roku peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego" – mówi bp Piotrowski.

W związku z nominacją w kościołach diecezji tarnowskiej odczytano specjalny komunikat.

„Pragnę razem z Wami skierować pod adresem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, nowego Biskupa Kieleckiego, słowa serdecznych gratulacji oraz życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych i naturalnych w kierowaniu Kościołem Kieleckim. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji nowego Biskupa Kieleckiego, aby jego posłudze pasterskiej – w duchu obranego biskupiego hasła „In caritate evangelium praedicare" – towarzyszyła obfitość Bożej łaski oraz życzliwość powierzonych Mu wiernych" - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

eb

Foto Grzegorz Golec/RDN Małopolska