niedziela, 26 październik 2014 13:22

Zaduszki Witosowe z udziałem prezydenta RP

Napisane przez

MszaKomorowskiZ udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach odbyły się Zaduszki Witosowe. W miejscu gdzie urodził się i spoczywa trzykrotny premier Wincenty Witos na wspólnej modlitwie zgromadzili się też przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy i ludowcy. Zaduszki Witosowe rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W homilii biskup podkreślił, że dzisiaj nie trzeba przelewać krwi za Ojczyznę, ale najbardziej potrzebną rzeczą jest uczciwa praca, troska o tradycję i kulturę narodową. „Dzisiaj najbardziej pożądany jest twórczy wysiłek w budowaniu jej teraźniejszości i zapewnieniu pomyślnej przyszłości" - dodał.

Kaznodzieja podkreślił, że wiele przemyśleń Witosa, pomimo upływu czasu, pozostaje wciąż aktualnych.

„Wincenty Witos patrzył na świat oczyma człowieka wierzącego, człowieka żywiącego w swym sercu pokłady nadziei i emanującego uczynną miłością. Dostrzegał jak wszystko podlega ciągłym przemianom, a kolejne pokolenia ludzi przepływają jak fale. Tylko prawda Chrystusowej Ewangelii trwa niezmiennie oświetlając człowiekowi drogę życia i przydając sensu jego życiu. To prawda, że trwanie przy Chrystusie i Jego Ewangelii nie przysparza bogactwa, sławy ani władzy; nie przedłuża też ziemskich dni człowieka. Ale właśnie dzięki Chrystusowi i Jego słowu przybywa człowiekowi sensu w życiu; nie jest ono bezowocne ani puste, zaś jego kres staje się głębokim doświadczeniem spełnienia" - podkreślił bp Jeż.

Hierarcha mówił też o ustawicznym staraniu się o dobro Kościoła oraz Ojczyzny. „Prosimy dzisiaj Ducha Świętego, aby światłem swej mądrości wskazywał zawsze właściwą drogę wszystkim naszym rodakom, a zwłaszcza tym, którzy niosą na swych barkach odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny. Jest to odpowiedzialność przed Bogiem, przed narodem i jego historią oraz przed własnym sumieniem, które u kresu życia wyjawi co wyrosło z jego ziarna i czym napełnił się jego kłos" - dodał.

Podczas Mszy św. modlono się w intencji śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwy, Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców. Zaduszki Witosowe odbyły się w 69. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz w 29. rocznicę śmierci Stanisława Mierzwy. Inaugurują one obchody 120. rocznicę powstania ruchu ludowego.

Po Eucharystii, złożono kwiaty na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, w asyście pocztów sztandarowych. Następnie w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach odbyło się spotkanie ludowców m.in. z Januszem Piechocińskim, wicepremierem rządu, prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To jest cząstka naszego rodzinnego doświadczenia, którą chcielibyśmy przekazać – powiedział na cmentarzu w Wierzchosławicach Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Tu przy grobie Wincentego Witosa rozważamy, modlimy się i szukamy tego co jest ważne do przekazania następnym pokoleniom. Wszystko to w ramach wielkiej rodziny ludowców, ale też w ramach tej wspólnoty, którą stanowi naród.

Sięgamy do tej wielkiej narodowej historii, aby brać z niej siłę – mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremier Janusz Piechociński. Nie tylko dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń. Aby nam starczało tej wiary i abyśmy wytrwali w wierze naszych ojców. Musimy być dumni z dokonań naszych przodków. Musimy mieć też siłę patriotyzmu dnia codziennego - dodał.

Zaduszki Witosowe zorganizowli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Polskie Stronnictwo Ludowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach. Wincenty Witos należy do najwybitniejszych polskich polityków II Rzeczypospolitej. Był działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem RP. Dążył całe życie do tego, by chłop polski zajął należne mu miejsce w państwie polskim. Wpływał w sposób znaczący na rozwój społeczny i gospodarczy rodzinnej wsi.

eb,gg/RDN Małopolska

Foto Piotr Molecki www.prezydent.pl