wtorek, 11 listopad 2014 15:21

Dziękczynienie za bł. Edmunda

Napisane przez

rok edmundaKończy się ogólnopolski Rok bł. Edmunda Bojanowskiego, który został ustanowiony przez KEP z okazji 200. rocznicy urodzin założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, wielkiego pedagoga, opiekuna dzieci i ubogich. Główne uroczystości dziękczynne za bł. Edmunda Bojanowskiego odbyły się 9 listopada w Dębicy. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. Eucharystię poprzedził akatyst ku czci bł. Edmunda.

Biskup podkreślił w homilii, że nade wszystko głos błogosławionego Edmunda przypomina nam dziś o budowaniu przez całe swoje życie osobistej i niezastąpionej relacji z Jezusem Chrystusem.

„Wzruszający jest przykład bł. Edmunda, który codziennie szedł na Mszę św. z Grabonoga do Gostynia odległego o około trzy kilometry, nieraz mimo niepogody, a przede wszystkim pomimo słabego zdrowia, którego brak dokuczał mu przez całe życie. Zdarzało się, że znaczną część dnia przebywał w kościele, gdyż tak bardzo czuł potrzebę rozmowy z Chrystusem” - powiedział kaznodzieja.

Przypominając, że są w naszym życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, dla których trzeba coś stracić i o które należy nieustannie dbać, biskup podkreślił, że osobistej relacji z Chrystusem nie da się po prostu odstąpić innemu człowiekowi. „O tę relację z Nim i miłość do Niego – jak o każdą miłość – trzeba dbać przez całe życie” - dodał bp Jeż.

Zdaniem Biskupa Tarnowskiego, przeniknięte Ewangelią życie bł. Edmunda przypomina nam także, byśmy nie zaprzepaścili naszego życia. Hierarcha podkreślił również, że bł. Edmund uczy nas, iż aby móc coś zyskać, najpierw trzeba coś samemu oddać.

„Będąc człowiekiem głęboko religijnym i praktykującym, patrzył na każdego człowieka, a zwłaszcza na biedne dzieci, przez pryzmat miłości do Boga. Pobudzony tą miłością całe swoje życie oddał w służbie drugim. Przeszkodą nie było dla niego ani wątłe zdrowie, ani stosunkowo krótkie życie, ani też trudności wynikające z braku wolności w Ojczyźnie będącej pod panowaniem zaborców”.

Biskup podziękował siostrom, które kontynuują dzieło swojego Założyciela. Przypomniał, że Siostry Służebniczki są także bardzo mocno wpisane w historię Diecezji Tarnowskiej - przybyły do niej 2 sierpnia 1882 roku.

„Dziękując dzisiaj Bogu za dar życia i świętości bł. Edmunda modlimy się zarazem, aby głos jego świętości, jego heroicznych cnót i podejmowanych dzieł, był nadal słyszany i rozpoznawany we współczesnym świecie. Tak bardzo przecież potrzeba w nim chociażby modelu dobrego wychowywania dzieci i młodzieży, przykładu ofiarności i umiłowania najwyższych wartości” - dodał biskup.

Z okazji 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, siostry służebniczki podjęły szereg inicjatyw m.in. konferencje, konkursy i koncerty. Powstało „Oratorium o serdecznie dobrym człowieku”, poświęcone założycielowi i patronowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej – bł. Edmundowi Bojanowskiemu.

Tymczasem z okazji zbliżających się rorat, siostry służebniczki dębickie zachęcają do lepszego poznania bł. Edmunda. „Każde dobro pięknem świeci, zwłaszcza gdy je czynią dzieci" - pod takim hasłem przygotowane zostały Roraty z bł. Edmundem Bojanowskim.

Więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie zgromadzenia www.bdnp.pl

eb

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 listopad 2014 15:32