czwartek, 27 listopad 2014 12:02

Rok Życia Konsekrowanego

Napisane przez

siostrswietoRok Życia Konsekrowanego zostanie uroczyście rozpoczęty w diecezji tarnowskiej. Podobnie będzie na całym świecie.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza wszystkie osoby konsekrowane - siostry zakonne, ojców i braci na inaugurację tego wydarzenia w sobotę, (29 listopada). Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 w kościele Księży Filipinów w Tarnowie, skąd osoby konsekrowane w procesji przejdą do katedry. O godzinie 17.00 zostaną odprawione Nieszpory połączone z czuwaniem modlitewnym do godziny 18.00. Głównym punktem spotkania będzie Msza święta.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zwrócił się z prośbą do wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji osób konsekrowanych, a szczególnie o nowe powołania.

Radio RDN będzie transmitować nieszpory od 17.00 i Mszę o godzinie 18.00.

Papież Franciszek ogłosił Rok Życia Konsekrowanego w związku z 50. rocznicą dekretu „Perfecta caritatis” Soboru Watykańskiego II, która przypada 28 października przyszłego roku. W tym soborowym dokumencie po raz pierwszy użyto m.in. sformułowania „życie konsekrowane”.

eb

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO W DIECEZJI TARNOWSKIEJ - KALENDARIUM

29 listopada 2014 (sobota) Uroczyste Rozpoczęcie RŻK – godz. 16.00 w kościele Księży Filipinów w Tarnowie, następnie procesja różańcowa do Katedry. O godz. 17.00 w Katedrze – uroczyste nieszpory prowadzone przez Ojców Redemptorystów z Tuchowa, po nich adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 uroczysta Msza św. koncelebrowana przez zakonników pod przewodnictwem i z homilią Biskupa Diecezjalnego.

2 lutego 2015 - Dzień Życia Konsekrowanego w Katedrze Tarnowskiej i całej diecezji.

26 kwietnia – 2 maja 2015 - tydzień powołaniowy poświęcony szczególnie promocji życia konsekrowanego.

Na przełomie czerwca i lipca 2015 - Uroczysta Msza św. i spotkanie Księdza Biskupa Ordynariusza z osobami konsekrowanymi pochodzącymi z naszej diecezji, a pracującymi poza jej granicami. Świadectwa osób konsekrowanych i imprezy towarzyszące temu spotkaniu – w Katedrze i obiektach katedralnych

Sierpień 2015 - Szeroki udział osób konsekrowanych w Tarnowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę – z konferencjami i katechezami poświęconymi życiu konsekrowanemu.

25-26 września 2015 r. w WSD w Tarnowie - Sympozjum naukowe poświęcone wszystkim aspektom życia konsekrowanego

2 lutego 2016 - Uroczyste zakończenie RŻK w Katedrze Tarnowskiej.

siostrykraty thumbW ramach Roku Życia Konsekrowanego przewidziano:

1. Czytanki na nabożeństwa okresowe poświęcone zakonnicom i zakonnikom, a w kontekście ich życia, różnym duchowościom, charyzmatom i formom życia zakonnego.

2. Prezentacje wszystkich zakonów pracujących na terenie naszej diecezji na falach Radia RDN i w artykułach na łamach diecezjalnego wydania Gościa Niedzielnego.

3. Katechezy szkolne na wszystkie poziomy edukacji, mające na celu przekazanie dzieciom i młodzieży rzetelnej wiedzy o życiu konsekrowanym.

4. Pielgrzymki do sanktuariów i miejsc związanych z życiem zakonnym.

Uprzejmie prosimy, aby we wszystkich parafiach zorganizować uroczyste obchody Dnia Życia Konsekrowanego (2 lutego) oraz w miarę możliwości zapraszać w ciągu całego roku przedstawicieli życia konsekrowanego (szczególnie siostry zakonne) do udziału w różnych nabożeństwach i spotkaniach (np. z młodzieżą, z radą parafialną, Akcją Katolicką, Różami Różańcowymi, Caritas itp.). Prosimy także o promocję zgromadzeń zakonnych w gablotach i wydawnictwach parafialnych.

Ks. Zbigniew Krzyszowski – wikariusz biskupi ds. zakonnych

Ostatnio zmieniany sobota, 29 listopad 2014 20:30