poniedziałek, 15 grudzień 2014 12:40

Samorządowcy mieli swój dzień skupienia

Napisane przez

mielecsamorzParafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu wspólnie z Kurią Diecezjalną w Tarnowie zorganizowała dzień skupienia dla samorządowców.

Uroczystości połączono z obchodami trzeciej rocznicy obwołania Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronką Mielca. Ksiądz Kazimierz Czesak proboszcz parafii MBNP w Mielcu podkreślił, że od tego czasu Mielczanie mają swoją orędowniczkę u Boga.

Ta trzecia rocznica ogłoszenia Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronką tego miasta. Patronat to wybór kogoś, kto będzie się nami w szczególny sposób opiekował. Ona jako Matka ma prawo do nas. Wybrana przez Boga i przez mieszkańców tego miasta. Ale my też mamy prawo zwracać się do niej jako naszej Matki, aby nas przygarnęła i prowadziła do Jezusa - powiedział ks. K. Czesak.

Uroczystej Mszy Świętej rocznicowej przewodniczył biskup Stanisław Salaterski, który w kazaniu nawiązał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na terenie Polski.

Wspominamy 13 grudnia stan wojenny, który był ogłoszony w 1981 roku. Był to czas napawający lękiem, dreszczem i wielkim znakiem zapytania o to co będzie się działo. To był niepewny czas szczególnie dla tych, którzy mieli doświadczenie lat 50tych, czy okresu II wojny światowej. Czas pokazał, że było różnie a rany pozostały do dzisiaj i na różny sposób są przypominane, albo też wracają koszmarami w życiu tych, którzy ucierpieli najwięcej- tłumaczył bp S. Salaterski.

Do obecnych na Mszy samorządowców bp Stanisław Salaterski zwrócił się przytaczając słowa papieża Franciszka zawartych w Adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium.

Proszę Boga, aby rosła liczba polityków zdolnych do podjęcia autentycznego dialogu ukierunkowane na skuteczne uzdrowienie głębokich korzeni a nie zewnętrznych przejawów chorób naszego świata. Polityka tak oczerniana jest bardzo wzniosłym powołaniem. Polityka jest jedną z najcenniejszych form miłości ponieważ szuka dobra wspólnego. Musimy się przekonać, że miłość jest nie tylko zasadą w skali mikro (więzi przyjacielskich, rodzinnych), ale także w skali makro stosunków społecznych, ekonomicznych i politycznych. Proszę Boga, aby obdarzył nas politykami którym rzeczywiście leży na sercu dobro społeczeństwa.

Specjalne słowo do samorządowców skierował ks. dr Jan Bartoszek. Uroczystości zakończyły się występem artystycznym grupy teatralnej działającej przy mieleckiej KANIE. Dzień skupienia dla samorządowców odbył się pod patronatem Starosty Mieleckiego Zbigniewa Tymuły.

Dzień skupienia dla samorządowców odbył się także w Tarnowie, Nowym Sączu, Dębicy i Bochni.

Foto, info Szymon Burek/RDN Małopolska

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 grudzień 2014 12:45