środa, 31 grudzień 2014 12:48

Podsumowanie 2014 r. w Kościele tarnowskim

Napisane przez

kzw2014Manager File Suffix2014 rok przyniósł dużo ważnych wydarzeń w Kościele tarnowskim. Wiele z nich miało znaczenie dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Na kanonizację Jana Pawła II i papieża Jana XXIII pojechało do Rzymu wiele osób z całego regionu, a w diecezji odbyło się sporo cennych inicjatyw. Była nowenna oraz wystawy, koncerty, w Tarnowie wyeksponowano papieskie okno.

W połowie czerwca tłumy wiernych zgromadziły się na błoniach przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu - w miejscu, gdzie 15 lat temu był Jan Paweł II i kanonizował bł. Kingę. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Było to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.

Stulecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny było uroczyście obchodzone w Wał – Rudzie i Zabawie oraz w innych polskich miastach. Przed sarkofagiem dziewicy modlili się pielgrzymi z całego kraju – młodzież, rolnicy, rodziny ofiar wypadków drogowych. 18 listopada, mimo deszczu i zimna, Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej zgromadziła kilka tysięcy osób.

Początek roku a dokładnie 25 stycznia to data święceń biskupich dwóch cenionych proboszczów - ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Już pod koniec roku diecezja żegnała biskupa Piotrowskiego, który w październiku został mianowany biskupem diecezjalnym w Kielcach. Papieską nominację ogłoszono uroczyście w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Wierni i duchowni na całym świecie modlili się o szczęśliwe uwolnienie z rak rebeliantów tarnowskiego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica. W Tarnowie odbył się misyjny marsz w tej intencji. Po sześciu tygodniach niewoli w Republice Środkowoafrykańskiej kapłan odzyskał wolność 26 listopada. Kilka dni później przyleciał do Polski.

2014 rok to czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Biskup Tarnowski powołał Diecezjalny Zespół ds. Światowych Dni Młodzieży, odbyło się też Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, były liczne szkolenia animatorów i liderów młodzieżowych.

Ważnym wydarzeniem tego roku było powołanie nowego Wydziału Kurii Diecezjalnej do spraw Nowej Ewangelizacji. Takiego Wydziału dotychczas w Tarnowie nie było, a kieruje nim ks. Artur Ważny. Biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Diecezjalną Komisję Kanonizacyjną. Będzie ona gromadzić świadectwa życia ludzi - świadków Chrystusa.

W grudniu przypadła 25. rocznica reaktywacji diecezjalnej Caritas. Organizacja pomagała tysiącom ludzi, którzy potrzebowali wsparcia, a w tym roku pospieszyła z pomocą m.in. poszkodowanym przez intensywne opady deszczu i trąbę powietrzną. Caritas włączyła się też w pomoc dla Ukrainy.

Był to także rok, któremu patronował bł. Edmund Bojanowski - założyciel czterech gałęzi zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Niedawno rozpoczął się natomiast Rok Życia Konsekrowanego.

W tym roku, biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził wiernych i tarnowskich kapłanów pracujących w Republice Konga i na Białorusi.

Na Jasną Górę znów pieszo pielgrzymowała duża liczba wiernych diecezji tarnowskiej, a było ich prawie 9 tysięcy.

Przez cały rok w parafiach diecezji tarnowskiej trwała peregrynacja obrazu "Jezu Ufam Tobie". Ponadto w sierpniu erygowano Kapitułę Kolegiacką w Wojniczu, także w tym samym miesiącu kościół w Bruśniku został ogłoszony nowym sanktuarium diecezjalnym. Również Parafia Tymowa świętowała potrójny jubileusz: 800-lecia powstania wsi Tymowa, 750-lecia powstania parafii i 250-lecia wzniesienia kościoła pw. św. Mikołaja Bpa.

To był też ważny rok dla ks. prof. Michała Hellera. Światowej sławy kosmolog i filozof otrzymał Order Orła Białego. Uroczystość odbyła się 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Ks. prof. Michał Heller otrzymał Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno".

W kończącym się roku, ks. prof. Janusz Królikowski został wybrany dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast ks. prof. Tomasz Rozkrut, kapłan diecezji tarnowskiej, został pierwszym dziekanem nowo utworzonego Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wydział erygowała Watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego dekretem z dnia 19 marca 2014 r. To drugi taki Wydział w Polsce.

Zmiany personalne były też w seminarium, nowym rektorem został w lipcu ks. dr hab. Andrzej Michalik. Ponadto Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrał nowe władze uczelni. Ks. prof. Józef Stala został prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Tarnowska Kuria ma także nowego kanclerza. W styczniu został nim ks. dr hab. Robert Kantor, sędzia Sądu Diecezjalnego i wykładowca UPJPII w Krakowie i Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie.

Jeszcze jedna nominacja warta jest przypomnienia. Przewodniczącym Prezydium Krajowej Rady KSM został Krzysztof Kumięga z diecezji tarnowskiej.

W tym roku powstały aż dwa filmy o dwóch wyjątkowych osobach. „Bohater z wiary" to film o bł. ks. Romanie Sitko – rektorze tarnowskiego seminarium. Drugi film zatytułowany jest „Karolina" i poświęcony został dziewicy i męczennicy.

eb

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 styczeń 2015 11:09