wtorek, 06 styczeń 2015 15:45

Tłumy na Orszakach Trzech Króli

Napisane przez

Orszak2014duzeManager File SuffixMimo mrozu mieszkańcy Tarnowa licznie uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. Spod bazyliki katedralnej, Mędrcy jechali dorożką do żywej szopki przy klasztorze ojców bernardynów. Podobne pochody odbyły się m.in. w Nowym Sączu, Krynicy, Szczawnicy, Brzesku, Dębicy, Pleśnej, Zgłobicach, Chorzelowie, Lipnicy Murowanej, Wadowicach Górnych, oraz w Starej Jastrząbce, Żdżarach i Żyrakowie. Orszaki przygotowały parafie oraz samorządy, szkoły, strażacy i wiele lokalnych organizacji.

Po błogosławieństwie udzielonym przez proboszcza katedry ks. Adama Nitę, w tarnowskim Orszaku szły całe rodziny z małymi dziećmi i osoby starsze. „To nasza wiara i tradycja. Chcemy przekazywać tę historię naszym dzieciom. Cieszymy się, że jest to dzień wolny od pracy” - mówi uczestniczka Orszaku Trzech Króli.

W barwnym pochodzie szli także kolędnicy misyjni oraz Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych, która grała m.in. kolędy. Na ul. Wałowej została odegrana scena spotkania z Herodem. Tłum mieszkańców dotarł razem z Mędrcami do żywej szopki. Tam Trzej Królowie złożyli dary Jezusowi. W tę rolę wcieliło się ośmiomiesięczne dziecko. Tarnowianie zaśpiewali też wspólnie kolędy i mogli zwiedzić szopkę. Są w niej m.in. osioł, koń, owce, króliki, kaczki i gołębie. Atrakcją jest karmienie niektórych zwierząt.

W rolę Trzech Króli i innych historycznych bohaterów Orszaku wcielili się uczniowie VII LO w Tarnowie, którzy od kilku lat razem z nauczycielami przygotowują to wydarzenie.

Foto, info Ewa Biedroń

orszak12orsz13orsz14