sobota, 20 czerwiec 2015 00:00

Synaj w Bochni

Napisane przez Ewa Biedroń
Synaj w Bochni Ks. Zbigniew Wielgosz/FotoGość

20 czerwca, młodzież z całej diecezji tarnowskiej spotkała się w Bochni na Synaju. Był przemarsz ulicami miasta wraz z Krzyżem i Ikoną ŚDM, koncert ewangelizacyjny, świadectwa i Festiwal Kultur. To przedsmak przyszłorocznych ŚDM w Krakowie - podkreślają organizatorzy. Bochnia i okolice staną się wówczas miejscem trzeciej strefy zakwaterowania młodych z całego świata.

Spotkanie nazwano „Synaj”. To nazwa diecezji tarnowskiej w systemie ŚDM 2016.

Mimo deszczu młodzi i ich duszpasterze dopisali. „To spotkanie rozwija naszą wiarę. Cieszymy się, śpiewamy, tańczymy. Warto poświęcić swój czas dla Pana Boga i drugiego człowieka” -powiedzieli uczestnicy spotkania.

Mszy św. w bazylice św. Mikołaja przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Koncelebrowali ją kapłani zaangażowani w duszpasterstwo młodzieży.

W homilii, bp Jeż powiedział, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży są wielkim świętem wiary ludzi młodych, ludzi przeżywających radość z faktu wyznawania swojej wiary. „Urzekający i bardzo budujący jest ów entuzjazm młodego Kościoła, wyrażający się w tylu odmiennych stylach, językach i kulturach. A to wszystko zlewa się w jednym nurcie umiłowania Chrystusa i Kościoła. Światowe Dni Młodzieży, a także rekolekcje oazowe, które będziecie przeżywać w czasie wakacji, są drogą pełnej entuzjazmu i radości ewangelizacji” - dodał Biskup Tarnowski.

W czasie Synaju odbyło się także rozesłanie oaz. Podczas wakacji z Bogiem odbędzie się również promocja ŚDM. Szacuje się, że o święcie młodych ludzi i spotkaniu z papieżem Franciszkiem dowie się w diecezji ok. 10 tys. osób. Na same oazy zorganizowane przez Ruch Światło-Życie pojedzie ok. 800 osób. To dzieci, młodzież i dorośli. Oazy będą też dla ministrantów, dziewcząt z DSM, osób niepełnosprawnych. Ponadto Misyjne Wakacje z Bogiem przygotował Wydział Misyjny. Wśród propozycji dla młodzieży ciekawą ofertę przygotowało KSM i Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana. W planie są obozy i Miasteczko Modlitewne. Najwięcej osób, bo ok. 8 tys. usłyszy o ŚDM podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Rekolekcje w drodze zostaną poświęcone głównie temu tematowi.

Synaj w Bochni to ŚDM w pigułce - mówi ks. Rafał Jagoda, koordynator przygotowań do ŚDM w okręgu bocheńskim. „ To dopiero przedsmak tego, co będzie się działo w przyszłym roku. Na spotkanie zaprosiliśmy też rodziny, które już zadeklarowały, że przyjmą do swoich domów młodych z całego świata. Dotychczas zgłosiło się 350 rodzin” - dodaje ks. Rafał Jagoda.

W diecezji tarnowskiej odbyły się dotychczas dwa Synaje, kolejne są już w planie.

Więcej zdjęć na www TGN