środa, 16 wrzesień 2015 00:00

Ks. Bogusław Brzyś nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Napisane przez Ewa Biedroń

Tarnowski kapłan został rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ks. Bogusław Brzyś zastąpił na tym stanowisku także kapłana pochodzącego z naszej diecezji ks. Stanisława Jeża - rodem z Nowego Sącza. Uroczystości odbyły się w Paryżu. Podczas Mszy św. dziękowano za 30 lat posługi księdza Jeża, jako Rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu przewodniczył kard. Kazimierz Kardynał Nycz, metropolita warszawski.  W Eucharystii uczestniczyli między innymi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Francji ds. Duszpasterstwa Imigrantów, bp Renauld de Dinechin, a także około 75 duszpasterzy polonijnych z całej Francji i innych krajów, a także spore grono sióstr zakonnych.

Pod koniec Mszy świętej ks. infułat Stanisław Jeż wyraził wdzięczność wszystkim, którzy otaczali go życzliwością i współpracowali dla dobra Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Następnie bp Renauld de Dinechin odczytał dekret nominujący ks. Brzysia na rektora PMK we Francji. Kapłan jest wieloletnim duszpasterzem wśród Polonii Francuskiej i w Kościele francuskim.

Uroczystość ta zakończyła proces przejmowania funkcji Rektora Polskiej Misji Katolickiej przez ks. Bogusława Brzysia, który formalnie objął to stanowisko z dniem 1 września 2015 r.

Ks. Bogusław Brzyś urodził się w Tarnowie w 1961. W latach 1981 – 1987 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, po święceniach rozpoczął posługę duszpasterska w swojej diecezji. W 1993 roku wyjechał do pracy duszpasterskiej do Francji. W Paryżu pracował na stanowisku sekretarza PMK do 1996 roku, a kolejne 2 lata prowadził posługę duszpasterską w kościele polskim Wniebowzięcia NMP. W latach 1998 – 2014 pracował w diecezji Meaux w duszpasterstwie polsko – francuskim i francuskim sektorze duszpasterskim z centrum w Fontainebleau.