sobota, 19 wrzesień 2015 00:00

Bp Paweł Cieślik przechodzi na emeryturę

Napisane przez Biuro Prasowe KEP
Bp Paweł Cieślik przechodzi na emeryturę KEP

Przez ostatnich 20 lat bp Paweł Cieślik głosił Dobrą Nowinę, posługując w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jako biskup pomocniczy. „Evangelizare misit me” – te słowa były jego dewizą w pasterskim posługiwaniu. W sobotę 19 września bp Cieślik przechodzi na emeryturę.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Pawła Cieślika, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Tym samym z dniem 19 września br. przestaje on pełnić posługę biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Paweł Cieślik przez szereg lat był protektorem Ruchu Szensztackiego w Polsce. Wcześniej pełnił też funkcję sekretarza Komisji ds. Duchowieństwa, był również członkiem Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

W lipcu br. bp Paweł Cieślik obchodził 75 urodziny. W ubiegłym roku świętował złoty jubileusz święceń kapłańskich.

Biskup Paweł Cieślik urodził się 15 lipca 1940 roku w Czernicach. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym w Słupsku i tam złożył egzamin dojrzałości. W 1958 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jerzego Stroby 21 czerwca 1964 r. w rodzinnym Zakrzewie, w kościele św. Marii Magdaleny. Pracował jako wikariusz w parafiach św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu i Świętej Rodziny w Szczecinie.

Na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozpoczął w 1968 roku studia specjalistyczne w zakresie teologii biblijnej. Rok później przeniósł się na Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Strasburgu, gdzie w 1970 roku uzyskał licencjat. Dalsze studia odbywał w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1970–1973) i ponownie w Strasburgu (1973–1976), gdzie otrzymał doktorat z teologii biblijnej Nowego Testamentu.

Po powrocie do kraju, w latach 1976-1979, prowadził w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu wykłady z biblistyki. W tym czasie pracował również jako wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie. Od 1979 roku pełnił w seminarium funkcję prefekta, a później wicerektora. W 1987 roku został dyrektorem Punktu Konsultacyjnego w Szczecinie Instytutu Studiów nad Rodziną warszawskiej ATK, a w 1993 roku – rektorem Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Papież Jan Paweł II mianował go 3 grudnia 1994 roku biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Britonia. Ojciec Święty udzielił mu też sakry biskupiej, miało to miejsce 6 stycznia 1995 roku w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Biskup Paweł Cieślik jako dewizę biskupią przyjął słowa „Evangelizare misit me” (Posłał mnie Pan, abym głosił Dobrą Nowinę).