niedziela, 11 październik 2015 00:00

2 tys. osób na Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny - FOTO

Napisane przez Joanna Sadowska/Ewa Biedroń
2 tys. osób na Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny - FOTO Foto Joanna Sadowska

Ponad 2 tys. osób wzięło udział w Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny, który odbył się 11 października w Brzesku, w Dniu Papieskim.

Rozpoczęła go Msza św. kościele pw. Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem biskupa Władysława Bobowskiego. W homilii biskup mówił o rodzinie jako wspólnocie życia i miłości. Apelował, by troszczyć się o wychowanie dzieci oraz przekazywanie im wartości i dziedzictwa wiary.

Marsz zgromadził rodziny z całej diecezji. Mimo porywistego wiatru i zimna uczestniczyli w nim mieszkańcy m.in. Brzeska, Bochni, Tarnowa, Dębicy, Mielca, Limanowej, Krynicy, Nowego Sącza, Wielogłów. Byli kapłani, siostry zakonne i świeccy - indywidualnie i całymi rodzinami. Obecni byli też m.in. członkowie Akcji Katolickiej, Ruchu Światło – Życie i Odnowy w Duchu Świętym. W marszu szli samorządowcy, parlamentarzyści i kandydaci na posłów. Uczestnicy przyjechali z flagami i wielkimi transparentami. Nie zabrakło niebieskich balonów i papierowych kwiatów.

„W marszu uczestniczymy po raz drugi i za każdym razem całą rodziną. Zależy nam bowiem, aby nasze córki od małego uczyły się szacunku do życia, a udział w marszu nie jest przecież wielkim wysiłkiem. Jest za to wspaniałą manifestacją wiary i daje poczucie wspólnoty. Razem z mężem od lat podejmujemy duchową adopcję, bliska jest nam też naprotechnologia, która jest naszym świadomym i dobrowolnym wyborem, na przekór lekarzom, którzy proponowali nam in vitro” – mówi małżeństwo z Tarnowa.

Po przemarszu ulicami Brzeska odbyło się spotkanie rodzinne na Placu Kazimierza Wielkiego. Marsz zakończył występ zespołu „Ziarenka Nadziei” oraz spektakl Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera. Sala Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku wypełniła się po brzegi. Spektakl przygotowała Grupa 25+ działająca przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku. „Sztuka na podstawie utworu Karola Wojtyły przypominała wartości małżeństwa i rodziny. Amatorska grupa teatralna wypadła bardzo profesjonalnie” - opowiadają widzowie.

- Dzień Papieski obchodzimy pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Nasz wielki rodak apelował wiele razy, by rodziny były miejscem tworzenia fundamentu na całe życie oraz uczyły pójścia w świat ze świadectwem wiary. Nasz marsz zbiega się z obradami Synodu Biskupów, który jest poświęcony rodzinie. Modliliśmy się także w tej intencji - mówi ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w tarnowskiej kurii.

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski Dzień Papieski ma upamiętniać pontyfikat papieża Polaka i upowszechniać jego nauczanie. Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzają 16 października, dzień rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na następcę św. Piotra.

W Dniu Papieskim w całej diecezji można było wesprzeć zbiórkę na rzecz stypendystów z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W diecezji tarnowskiej, na koniec minionego roku szkolnego, Fundacja miała 52 stypendystów. Obecnie rozpatrywane są wnioski o kontynuację stypendiów. Na dziś przyznano 33 stypendia, 12 osób czeka na rozpatrzenie, ponadto zgłoszono też 5 kandydatów do stypendiów. Pomoc finansowa może trwać nawet kilka lat. Trafia ona do młodzieży mniej zamożnej, ale zdolnej i pochodzącej z małych miejscowości.

Ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zauważa, że dzięki tej pomocy młodzi ludzie się zmieniają i rozwijają.

„Nasi stypendyści uczą się bardzo dobrze. Ponad 90 proc. z nich ma wysokie średnie. Studiują m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Katowicach i w Tarnowie. Stypendyści mogą się poznać, bo spotykają się na dniach formacji i letnich obozach. Są także wolontariuszami w swoich lokalnych środowiskach” – dodaje ks. Michalik.

Organizatorem marszu był Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej i parafie Brzeska. Partnerem obchodów była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zobacz zdjęcia na FB diecezji tarnowskiej.

Ostatnio zmieniany niedziela, 11 październik 2015 18:30