wtorek, 17 listopad 2015 00:00

Archidiecezjalne odznaczenie Lumen Mundi dla Ewy Gawin

Napisane przez Wydział Misyjny
Archidiecezjalne odznaczenie Lumen Mundi dla Ewy Gawin arch. Wydziału Misyjnego

W Bouam w Kamerunie (diecezja Bertoua) miało miejsce poświęcenie kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, zbudowanego przez ks. prałata Stanisława Stanisławka, kapłana archidiecezji lubelskiej. Poświęcenia kościoła dokonał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Uroczystość była okazją dla metropolity lubelskiego pochodzącego z diecezjai tarnowskiej, by wręczyć Ewie Gawin odznaczenie archidiecezji lubelskiej LUMEN MUNDI.

Na medalu widnieje napis „Lumen mundi” i postać Ducha Świętego w znaku gołębicy z promieniami symoblizującymi dary i charyzmaty, jakich udziela ludziom dla dobra Kościoła. „Przekazuję wyrazy głębokiej wdzięczności – napisał arcybiskup w okolicznościowym dyplomie – za 25 gorliwej pracy misyjnej w Kamerunie, za wielkie serce dla chorych, niepełnosprawnych i więźniów oraz za wspracie dla kapłanów, także z archidiecezji lubelskiej. Można do tych działań odnieść słowa Apostoła Narodów: ‘Między nimi jawicie się jako źródła światła w świecie’ (Flp 2,15).”

Tarnowska misjonarka wyjechała do Kamerunu w 1990 r. W diecezji Bertoua spędziła prawie połowę swego życia.

W latach 1994-1997, Ewa Gawin koordynowała całą służbą zdrowia w diecezji Bertoua, później przez rok odpowiadała za nią w trzech diecezjach. Miała już wtedy pod opieką 27 ośrodków zdrowia oraz dwa specjalistyczne – dla chorych na gruźlicę i dla niepełnosprawnych ruchowo.

W dziedzinie koordynacji stała się specjalistką i od 2000 roku zaczęła reprezentować całą metropolię w Komisji Episkopatu Kamerunu ds. zdrowia. W 2004 r. wspólnie z br. Armande ze zgromadzenia św. Gabriela założyła centrum alfabetyzacji. Kiedy w 2011 przestała być koordynatorką, oddała się jeszcze więcej pracy z dziećmi i dla nich.

Drugą dziedziną jej działalności jest pomoc osadzonym w więzieniu przez troskę o zakup leków, produktów do robienia mydła oraz worków do robienia toreb czy dożywianie – szczególnie chorych na gruźlicę.

Trzecia miłość pani Ewy to dzieci głuchonieme. Kiedy w centrum alfabetyzacji zaczynała z nimi pracę było 4 uczniów. Dzisiaj jest ich ok. 80 osób, od przedszkola do kilkunastu lat. Niewątpliwie szczególnym wyzwaniem, którego się podjęła w 2008 roku, jest jej inicjatywa prowadzenia i wybudowania szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua.

Te dotknięte kalectwem słuchu i mowy dzieci pochodzą z całego Kamerunu, przybywają nawet z odległości 400 kilometrów. Są wyznawcami różnych religii, pochodzą z różnych plemion, a te przybywające z daleka umieszczane są w tzw. internacie rodzinnym, czyli w rodzinach, które już mają swoje dzieci i przyjmują za opłatą również te ze szkoły. Diecezja tarnowska finansuje pobyt tych dzieci w domach.

Szkoła zaczęła działać w 2006 roku mieszcząc się w skromnych pomieszczeniach. Regularny wzrost wyszukiwanych przez panią Ewę dzieci był naturalnym impulsem do wybudowania szkoły z prawdziwego zdarzenia. W placówce przebywają nie tylko dzieci głuchonieme, ale też słabo widzące, niepełnosprawne fizycznie, jak i z niedorozwojem umysłowym, czy opóźnione w rozwoju.

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 listopad 2015 13:31