środa, 02 grudzień 2015 00:00

Diecezjalny Synaj już w sobotę w Mielcu

Napisane przez Szymon Burek/Radio RDN
Diecezjalny Synaj już w sobotę w Mielcu Foto Szymon Burek/Radio RDN

Już w najbliższy weekend w Mielcu odbędzie się diecezjaly „Synaj”. To już czwarte spotkanie, które ma bezpośrednio przygotować młodzież do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W mieleckim magistracie organizatorzy Synaju spotkali się z prezydentem Danielem Kozdębą. Prezydent Mielca podkreślił, że organizacja tego typu wydarzenia będzie okazją do promocji miasta wśród młodych ludzi z regionu.– Cieszę się z tego, że Mielec ma okazję stać się gospodarzem tego wydarzenia. Będziemy mieli okazję spotkania się z młodymi ludźmi. Będzie to także okazja do promocji miasta w bardzo istotnym dla nas środowisku. Nam szczególnie zależy, aby Mielec stał się miastem, które jest otwarte na młodzież – komentuje D. Kozdęba.

Udział w spotkaniu w Mielcu potwierdziło już 2500 młodych osób. W Mielcu ponad 100 rodzin zdeklarowało się przyjąć na nocleg uczestników spotkania Synaj. – Cieszymy się, że Mielec został wyznaczony na to spotkanie. ałe wydarzenie, czyli czwarty Synaj zaczyna się w sobotę. Przygotowania trwają od wielu tygodni – informuje ks. Tomasz Krawiec, przedstawiciel organizatorów.

Spotkanie Synaj rozpocznie się w najbliższą sobotę w kościele Ducha Świętego, następnie młodzi ludzie przejdą przez całe miasto do hali MOSIR, gdzie zaplanowano uroczystą Eucharystię.

Podczas konferencji prasowej poinformowano też, że w przyszłym podczas tygodnia misyjnego ŚDM do diecezji tarnowskiej przyjedzie około 15 tys. młodych ludzi z całego świata.

– Chodzi przede wszystkim o doświadczenie żywego Kościoła w naszych lokalnych parafiach – powiedział ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Najwięcej przyjedzie do nas Włochów bo prawie 5500 tys. Następnie przyjedzie spora grupa młodych z Francuzów bo około 3500 tys. Będziemy gościć grupę ok. 500 osób z Ukrainy, Białorusi. Ze Słowacji i z Czech około 1000 osób. Będą też grupy z Afryki. To pokazuje, że zainteresowanie naszą diecezją jest duże – informuje ks. P. Górski.

W diecezji trwa już rekrutacja wolontariuszy, którzy będą pomagać przy organizacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w Krakowie jak i w diecezji. – Potrzebujemy osób do sekcji muzycznej, informatycznej. Potrzebujemy też młodych osób do robienia profesjonalnych tłumaczeń jak i do tłumaczeń ustnych. Potrzebujemy także wolontariuszy akcyjnych, którzy pomogą nam przede wszystkim przy obsłudze spotkania w Starym Sączu – komentuje Anna Szczepanek, członek diecezjalnego zespoły ŚDM odpowiedzialna za sekcję wolontariatu.

Tymczasem organizatorzy tygodnia misyjnego ŚDM szukają środków finansowych na organizacje tego wydarzenia. – Te środki udaje się znaleźć m. in. dzięki inicjatywie lokalnych samorządów – powiedział Grzegorz Sudoł, członek diecezjalnego zespoły ŚDM odpowiedzialny za sekcję finansową. – Pomaga nam Urząd Miasta Tarnowa, Nowego Sącza. Staramy się również zabiegać o dotację od partnerów prywatnych m. in. od Grupy Azoty, CenterMed., czy Bruk Bet. My jako centrala finansujemy działania związane z okolicznościowymi wydarzeniami takie jak spotkanie Synaj, które odbędzie się w Mielcu – mówi G. Sudoł.

Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2015 12:23