czwartek, 03 grudzień 2015 00:00

Co na Synaju?

Napisane przez A. Biernat/Diecezjalne Biuro Medialne
Co na Synaju? K.Łańka/Diecezjalne Biuro Medialne

Czas pozostały do Światowych Dni Młodzieży jest odmierzany przez spotkania młodzieży „Synaj”, odbywające się w różnych miejscach diecezji. Kolejne takie spotkanie już 5 grudnia w Mielcu.

W planie spotkania m.in. świadectwo Mirosława „Koli” Kolczyka, rapera występującego z zespołem TGD, wizualna premiera „Synaju” – Hymnu Diecezji na ŚDM, zabawa z wodzirejami, posiłek i Eucharystia. – Na zakończenie odbędzie się Uwielbienie, które mamy nadzieję, że będzie dużym wydarzeniem – tak duchowym, jak i wizualnym. Następnie uczestnicy rozjadą się do domów lub – te osoby, które się zgłosiły – do rodzin okręgu mieleckiego. Osób zarejestrowanych na nocleg jest 230 – mówi Beata Kopacz, Dekanalny Animator Młodzieży. W niedzielę młodzi uczestniczyć będą w Mszach Świętych, po których dadzą świadectwo, a w samo południe czekać będzie na nich niespodzianka.

– Jest to duża grupa młodzieży, która trafia z zewnątrz do Mielca – mówi podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba. – Synaj to impreza o charakterze religijnym, a nie masowym – zgodnie z ustawą –wiec zakres obowiązków miasta jest mocno ograniczony. Natomiast tam, gdzie możemy, tam, gdzie jest to potrzebne, staramy się pomagać – pomoc organizacyjna ze strony Straży Miejskiej, pod kątem bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, czy udostępnienie Hali MOSiR-u, aby to spotkanie młodzieży mogło się odbyć – dodaje.

Zainteresowanie spotkaniem jest ogromne – jak mówi ks. Tomasz Krawiec, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży. – Gdyby to spotkanie odbywało się w miesiącach letnich, zapewne zgromadzilibyśmy na stadionie 6-7 tys. ludzi, dziś musimy ograniczyć się jedynie do 2500 osób, choć zainteresowanie jest znacznie, znacznie większe.

Mielec deklaruje również pomoc w przygotowaniach do Tygodnia Misyjnego, który odbędzie się w dniach 20-25 lipca przyszłego roku. – Myślę, że wiele przed nami. Podczas spotkań z ks. Tomaszem, kiedy dyskutujemy na ten temat, powstają plany i są one naprawdę ambitne – zapewnia Prezydent Miasta Mielca.

nn