niedziela, 13 grudzień 2015 00:00

Dwanaście Bram Miłosierdzia

Napisane przez Ewa Biedroń
Dwanaście Bram Miłosierdzia Foto Patrycja Drożdż/Radio RDN

W diecezji tarnowskiej otwarto dwanaście Bram Miłosierdzia. Uroczystości w katedrze przewodniczył bp Stanisław Salaterski.

Zanim w bazylice otwarto Bramę Miłosierdzia, ulicami miasta przeszła procesja z kościoła księży filipinów do katedry.

Po otwarciu bramy o 15.00, czyli w Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. Na początku uczestnicy zostali pokropieni wodą święconą, na pamiątkę chrztu.

W homilii bp Stanisław Salaterski zachęcał wiernych, by często przechodzili przez Bramę Miłosierdzia i przemieniali się doznanym miłosierdziem. „Zadbajmy, by miłosierdzie, które Bóg wpisze w nasze serce i życie, owocowało świętością, świadectwem wiary w miejscach pracy i tam gdzie pójdziemy, aby innych prowadziło w objęcia Boga, który jest Ojcem miłosierdzia” - powiedział.

Bp Stanisław Salaterski podkreślił, że otwarta dziś Brama Miłosierdzia mówi nam o Bogu, który jest miłosiernym Ojcem i czeka na każdego z nas z otwartymi ramionami. Dodał też, że brama zachęca i zobowiązuje nas, aby przychodzić do Ojca miłosierdzia.

„Wchodzić przez tę bramę to także podejmować wezwanie do nawrócenia, otwierać się na miłość wobec drugiego człowieka - miłość dokumentowaną przebaczeniem, ale i czynami miłosierdzia” - dodał.

Biskup apelował, by ludzie sobie przebaczali, nieśli pomoc i dostrzegali dobro w innym człowieku.

Brama Miłosierdzia jest najważniejszym znakiem Roku Miłosierdzia. Przechodząc przez nią i spełniając inne warunki wierni będą mogli zyskać odpusty aż do 20 listopada następnego roku.

„Drzwi Święte mają trwającą prawie siedemset lat tradycję w Kościele. Były otwierane w związku z ogłaszanymi jubileuszami. Idea tych drzwi nawiązuje do Chrystusa, który powiedział o sobie, że jest Bramą dla owiec i te owce, które przejdą przez tę bramę, którą jest Chrystus otrzymają zbawienie” – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

Kościołami jubileuszowymi, w których zostały otwarte „Bramy Miłosierdzia” są wszystkie Bazyliki Mniejsze: w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie i Tuchowie, a także kościoły parafialne: w Dębicy pw. Miłosierdzia Bożego, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Krynicy-Zdroju pw. Wniebowzięcia Matki Bożej.

W bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Brama Miłosierdzia została otwarta w samo południe. Do kościoła wprowadzono też relikwie św. siostry Faustyny.

Więcej zdjęć na stronie RDN

Otwarcie Bramy Miłosierdzia w Szczepanowie TGN