czwartek, 18 luty 2016 00:00

Przewodniczący KEP zaprosił TVP do transmitowania obchodów Chrztu Polski

Napisane przez BP KEP
Przewodniczący KEP zaprosił TVP do transmitowania obchodów Chrztu Polski Foto KEP

16 lutego, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekazał Jackowi Kurskiemu, prezesowi zarządu Telewizji Polskiej, zaproszenie do transmisji najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Kulminacyjne dni świętowania Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przypadają na 14, 15 oraz 16 kwietnia i odbędą się w dwóch miastach – Gnieźnie i Poznaniu. W wydarzeniach o charakterze kościelno-państwowych weźmie udział m.in. Konferencja Episkopatu Polski, przedstawiciele władz państwowych z Andrzejem Dudą Prezydentem RP na czele, goście z Polski i zagranicy.

Pierwszego dnia uroczystości, 14 kwietnia, będzie miała miejsce uroczysta Msza św. w Katedrze Gnieźnieńskiej, sprawowana przy relikwiach św. Wojciecha – jednego z trzech patronów Polski. Tego dnia, podczas Zebrania Plenarnego KEP odbędzie się sesja naukowa, podczas  której prof. Krzysztof Ożóg przedstawi najnowsze wyniki badań dotyczące Chrztu Polski i jego znaczenia w dalszej historii kraju. Ciąg dalszy uroczystości będzie w Ostrowie Lednickim, gdzie zabrzmi jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

Następnie, w dniach 15-16 kwietnia w Poznaniu będzie miało miejsce Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Odbędzie się także posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz gości z Europy i świata. Zgromadzenie Narodowe po raz pierwszy w historii odbędzie się poza Warszawą.

Jubileuszowe Triduum obchodów 1050-lecia Chrztu Polski zakończy się 16 kwietnia 2016 r. na Stadionie miejskim w Poznaniu. W trakcie Eucharystii zostanie m.in. udzielony sakrament chrztu św. osobom dorosłych. Na czas obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski przewidziane są wydarzenia o charakterze religijnym oraz konkursy, musicale i koncerty.

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 luty 2016 11:11