wtorek, 23 luty 2016 00:00

Pielgrzymka do sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach

Napisane przez Ewa Biedroń
Pielgrzymka do sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość

Pracownicy tarnowskiej kurii i instytucji diecezjalnych przeszli przez Bramę Miłosierdzia w Ciężkowicach. 23 lutego, biskupi, kapłani, siostry zakonne i świeccy pielgrzymowali do Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego.

„Papież wyznacza nurty pracy duszpasterskiej dla Kościoła, dlatego postanowiliśmy w Roku Miłosierdzia pielgrzymować do Bramy Miłosierdzia. Dzień skupienia jest okazją do wspólnej modlitwy, zyskania odpustu, a także formacji” - mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego podkreśla, że potrzeba dziś świadectwa miłosierdzia.

„Nie tylko mamy innych uczyć miłosierdzia, z którymi współpracujemy, wśród których duszpasterzujemy, ale przede wszystkim sami musimy się stawać świadkami miłosierdzia” - dodaje były misjonarz.

Pielgrzymka tarnowskiej kurii do Bramy Miłosierdzia jest nawiązaniem do tego co wydarzyło się w Rzymie. W święto Katedry Świętego Piotra w Roku Miłosierdzia, Kuria Rzymska pod przewodnictwem Ojca świętego Franciszka przeżywała swój Jubileusz.

Pracownicy Kurii Rzymskiej udali się w jubileuszowej pielgrzymce do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie i wzięli udział w uroczystej Eucharystii sprawowanej przez papieża Franciszka.

Naśladując dobry przykład, „który idzie z góry”, Kuria Diecezjalna w Tarnowie też postanowiła przeżyć w Roku Miłosierdzia swój dzień jubileuszu.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kaplicy Seminarium Duchownego.

Następnie wszyscy pojechali autokarem do Ciężkowic. Z tamtejszego rynku przeszli w krótkiej pielgrzymce do Bramy Miłosierdzia sanktuaryjnego kościoła. Uczestników pielgrzymki powitał kustosz sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego ks. prał. Jan Zając.

Uczestnicy wysłuchali też relacji misjonarza miłosierdzia ks. dra Jana Bartoszka, a następnie konferencji ascetycznej diecezjalnego ojca duchownego kapłanów tarnowskich ks. dra Grzegorza Lechowicza.

„Testamentem Jezusa na krzyżu jest modlitwa wstawiennicza za grzeszników. Jako uczniowie Jezusa Chrystusa powinniśmy naśladować Go w modlitwie wstawienniczej. To konkret miłosierdzia w Roku Miłosierdzia” - powiedział.

Zwracając się do pracowników kurii, kapłan dodał, że każdy potrzebuje modlitwy wstawienniczej, bo ona jest skuteczna.

Ważnym momentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy jubileuszowej pielgrzymki wraz z przedstawicielami miejscowej parafii uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, a homilię wygłosił bp Leszek Leszkiewicz. Mszę koncelebrowali także bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski oraz kapłani.

Bp Leszkiewicz zachęcał księży, siostry zakonne i świeckich, by dobrze przeżywali każdą spowiedź, potrafili stanąć przed Bogiem w prawdzie, która z jednej strony pokazuje grzechy, z drugiej lekarstwo, czyli Boże miłosierdzie.

Struktury tarnowskiej kurii tworzy nieco ponad 50 osób - kapłanów, sióstr i świeckich.

„Jesteśmy duchową rodziną, dlatego ważne jest wspólnotowe przeżycie jubileuszu” - mówi Marcin Lewandowski z Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

„Kuria to instytucja, która w sposób szczególny powinna pomagać wszystkim duszpasterzom, a także wiernym świeckim w odkrywaniu „pierwszej prawdy Kościoła”, którą – jak uczy papież Franciszek – „jest miłość Chrystusa” . To zadanie, które stawia przed nami Bóg pełen miłosierdzia chcemy na nowo podjąć w tym Roku Jubileuszowym. Chcemy dołożyć starań, aby nie tylko każda parafia, każda wspólnota działająca w Kościele, każdy ruch i każde stowarzyszenie, ale również i Kuria Diecezjalna mogła być nazwana prawdziwą oazą miłosierdzia” - uważa ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.

Zdjęcia na stronie Gościa Niedzielnego

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 luty 2016 17:13