wtorek, 01 marzec 2016 00:00

Powstało Akademickie Centrum Medialne

Napisane przez eb/Inf. prasowa UPJPII

3 marca na UPJPII w w Krakowie zostanie otwarte Akademickie Centrum Medialne. Jednym z jego twórców i pomysłodawcą jest tarnowski kapłan ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII - dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Centrum ma poświęcić kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość otwarcia ACM odbędzie się w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 1.

Na uczelni powstała infrastruktura Radia Bonus i Telewizji JP2TV, Laboratorium Grafiki Medialnej oraz nowoczesne centrum badań nad nowymi mediami, Edukacyjne Laboratorium Mediów Społecznościowych jako jedno z najnowszych centrum badawczych w tym zakresie w Małopolsce - mówi ks. dr hab. Michał Drożdż prof. UPJPII, kierownik projektu.

Akademickie Centrum Medialne stanowi bazę dla funkcjonowania uniwersytecko-studenckich mediów: Radia Bonus i Telewizji JP2TV, a także bazę do pomocy w obsłudze medialnej Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 a także do współpracy z firmami i instytucjami jako potencjalnymi pracodawcami w zakresie nowoczesnych mediów i ich wykorzystania w rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

W Centrum są m.in. studia nagrań, reżyserki, newsroom, studio emisyjne, pracownia montażu, studio reporterskie, studio telewizyjne.

Akademickie Centrum Medialne jest wyposażone w sprzęt z poziomu najnowszych technologii medialnych i specjalistycznych programów komputerowych.

Akademickie Centrum Medialne powstało na bazie projektu kluczowego Modernizacja infrastruktury medialno-technicznej dla potrzeb innowacyjnego kształcenia i aktywizacji zawodowej w zakresie nowych mediów w społeczeństwie informacyjnym w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. To jest trzeci projekt realizowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w ramach tego programu. Całkowity koszt 2 projektów związanych z Akademickim Centrum Medialnym wynosi ok. 3 mln złotych, z czego 20% to koszt poniesiony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Kierownikiem projektu jest ks. dr hab. Michał Drożdż prof. UPJPII, który wraz z grupą współpracowników z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej: dr Krzysztofem Gurbą, mgr Dawidem Kaczmarczykiem, red. Pawłem Sołtysikiem, dr Pauliną Guzik, opracował koncepcję Centrum i nadzorował jego merytoryczną realizację.

Projekt Akademickiego Centrum Medialnego został zrealizowany dzięki życzliwości i zaangażowaniu władz Uniwersytetu, Wydziału Nauk Społecznych, Księdza Kanclerza Andrzeja Lichosyta – Pełnomocnika Rektora ds. realizacji projektu, oraz dzięki pracy zespołu osób, zaangażowanych w obsługę jego formalnej strony.

Projekt został włączony przez Zarząd Województwa Małopolskiego do projektów kluczowych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i został zrealizowany dzięki pomocy odpowiednich jednostek Zarządu Województwa Małopolskiego odpowiedzialnych za realizację projektów unijnych.

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 marzec 2016 20:45