sobota, 05 marzec 2016 00:00

Będą nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św.

Napisane przez Ewa Biedroń
Będą nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. Foto Ewa Biedroń

Sześćdziesięciu pięciu mężczyzn zgłosili proboszczowie czterdziestu parafii diecezji tarnowskiej na kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Rozpoczął się on w sobotę, 5 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Po odpowiednim przygotowaniu mężczyźni będą zanosić Komunię św. do domów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Kandydaci pochodzą z całej diecezji m.in. z Mielca, Dębicy, Nowego Sącza, Tarnowa, Krynicy i Muszyny.

W parafii Olszanka, dekanat Stary Sącz dotychczas nie było nadzwyczajnych szafarzy. Na kurs przyjechało pięciu mężczyzn.

„W parafii jest ponad dwudziestu chorych. Ksiądz w pierwsze piątki dojeżdża do nich. Na kursie dowiemy się więcej o naszej nowej posłudze. To jest łaska, służyć chorym” - mówi Józef Postrożny.

Na kurs przyjechali też kandydaci z parafii, gdzie są już nadzwyczajni szafarze. „W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy jest siedmiu szafarzy. Prosili księdza o kolejnych, bo odwiedzają wielu chorych. Na kurs przyjechało teraz dwóch kandydatów. To jest wielki obowiązek i zaszczyt” - mówi Stanisław Ligęska.

Po Mszy św. w kaplicy tarnowskiego seminarium pod przewodnictwem ks. Bolesława Margańskiego rozpoczęły się wykłady m.in. o roli liturgii, pobożności eucharystycznej, znaczeniu częstej Komunii św. w życiu chrześcijanina.

W diecezji tarnowskiej jest ok. 820 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

„Kurs trwa przez sześć sobót. Zakończy się w kwietniu. Omówione zostaną m.in. poszczególne części Mszy św. i kult eucharystyczny. Ludzie starsi i chorzy bardzo cenią posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i proszą, aby mogła być ona dalej sprawowana” - dodaje ks. Margański, który jest diecezjalnym duszpasterzem oraz odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Takie kursy diecezja tarnowska organizuje co kilka lat i następny może się odbyć nie wcześniej niż w 2019 r.

Biskup diecezjalny upoważnia do tej posługi na jeden rok, kandydata, którego poleca ksiądz proboszcz. Posługa szafarza jest bezinteresowna. Kandydaci w wieku 25 do 65 lat powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych. Kandydaci powinni znać podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne.