piątek, 11 marzec 2016 00:00

Finał ogólnopolskiego konkursu o bł. Karolinie

Napisane przez Ewa Biedroń
Finał ogólnopolskiego konkursu o bł. Karolinie Praca Dominika Żurowskiego

Ponad 830 prac napłynęło na XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem". Dzieci, młodzież, starsi w wierszach i pracach plastycznych ukazywali hasło zbliżających się Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Takie słowa były myślą przewodnią konkursu.

W piątek, 11 marca w Publicznym Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej odbył się finał. Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 115 uczestników.

Najwięcej, bo prawie 600 wpłynęło prac plastycznych i ponad 230 poetyckich. Przysłali je mieszkańcy dziesięciu województw: kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Uczestnicy pisali w wierszach m.in. o logice miłosierdzia, pomocy bliźniemu, przebaczeniu, dobrym przykładzie, barwach uczuć i dobrych czynach.

W pracach plastycznych ukazano m.in.. jak miłosierdzie jest spotkaniem ponad podziałami. Taki pomysł miała Julia Rothkegel z gimnazjum w Brzeszczach, która pokazała jak razem i w zgodzie spotykają się kibicie dwóch różnych klubów piłkarskich.

Dominik Żurowski z III LO w Tarnowie wygrał w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Jego praca plastyczna to pokazanie bł. Karoliny, w centrum ludzkiego oka. „Ciekawa praca, dająca do myślenia. Nie wiem jaka jest interpretacja autora, ale ja ją odczytuje, by na bł. Karolinę spoglądać jako wzór dla młodych” - mówi jedna z uczestniczek wystawy prac pokonkursowych.

Zazwyczaj najmłodsi uczestnicy pokazali, że trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie drugiego człowieka. Dzieci rysowały też w jaki sposób błogosławiona Karolina jest przykładem troski o drugiego człowieka. Maria Potoczek ze szkoły podstawowej w Rdziostowie narysowała list wysłany przez bł. Karolinę do wszystkich ludzi, a zawartością jest Boże Miłosierdzie. Uczennica pokazała więc, żeby pomagać chorym i starszym, a także być życzliwym dla siebie i modlić się.

„Prace plastyczne są starannie, a ich temat wnikliwie przemyślany. Natomiast wiersze starszych uczniów i dorosłych prezentują wysoki poziom. Bł. Karolina uczyła miłosierdzia i służby drugiemu człowiekowi. W piękny sposób pokazali to uczestnicy konkursu nawiązując do współczesnych wydarzeń i wyzwań”– mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej, pomysłodawca i główny organizator konkursu.

Celem konkursu było przybliżenie postaci bł. Karoliny jako wzoru do naśladowania oraz poznanie ideałów, którymi kierowała się w codziennym życiu i podczas walki o swoją wolność i godność.

Organizatorami konkursu byli Publiczne Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej i Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II beatyfikował ją 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.

Zobacz zdjęcia Radia RDN Małopolska

Zobacz zdjęcia Gościa Niedzielnego