niedziela, 20 marzec 2016 00:00

Lipnica Murowana zakwitła palmami

Napisane przez Paweł Michalczyk/Radio RDN
Lipnica Murowana zakwitła palmami Foto Wojciech Biedroń

30 metrów i 4 centymetry miała najwyższa palma przygotowana na tegoroczny konkurs w Lipnicy Murowanej. Tradycyjnie już, autorem drzewka wielkanocnego był Zbigniew Urbański.

Przyznaje, że tym razem wykonanie tak dużej palmy było wyjątkowo trudne. Ten rok będę bardzo długo wspominał, bo było ciężko z powodu mojego stanu zdrowia. Zrobiłem tę palmę już ponad swoje siły – mówi zwycięzca 58. konkursu w Lipnicy Murowanej. W 2011 r. Zbigniew Urbański ustanowił rekord wysokości palmy: 36 metrów i 5 centymetrów. Na razie nie wypowiadam się na temat rekordów, bo po prostu może być różnie. Wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze – dodaje.

Palmy na lipnickim rynku poświęcił bp Leszek Leszkiewicz.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 58 palm: 32 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 m), 17 w kategorii palm średnich (7-14 m), 5 w kategorii palm wysokich (14-22 m) oraz 2 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 m). Oprócz tego do konkursu zgłoszono 86 palm dziecięcych (poniżej 3 m wysokości).

Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi. Elementy w postaci taśmy klejącej użyte w lipnickiej palmie zdecydowanie obniżają jej wartość.

Gościem specjalnym tegorocznego konkursu palm w Lipnicy Murowanej był prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. Składam państwu najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze Świąt Wielkiej Nocy. Życzę, aby cały następny rok był kolejnym dobrym rokiem dla naszej ojczyzny – powiedział prezydent.