środa, 30 marzec 2016 00:00

Poznaj plan Tygodnia Misyjnego w Nowym Sączu

Napisane przez Nowosądeckie Biuro Okręgowe ŚDM

W trakcie Światowych Dni Młodzieży pielgrzymi wraz z chętnymi mieszkańcami Nowego Sącza będą mieli okazje uczestniczyć w Tygodniu Misyjnym organizowanym przez Urząd Miasta Nowego Sącza wraz z Nowosądeckim Biurem Okręgowym ŚDM. Poniżej przedstawiamy plan Tygodnia Misyjnego, który odbędzie się w dniach od 20 do 25 lipca.

W dniu przyjazdu do Nowego Sącza (20.07) pielgrzymi zostaną rozlokowani do rodzin, które wcześniej zadeklarowały chęć przyjęcia pod swój dach pielgrzymów na czas Tygodnia Misyjnego. Wszyscy mieszkańcy okręgu nowosądeckiego zaproszeni są do przybycia na teren swojej parafii w czasie przyjazdu naszych gości, w celu ich powitania.

Część właściwa Tygodnia Misyjnego rozpocznie się 21 lipca w godzinach porannych modlitwą oraz krótką konferencją w kościołach parafialnych, do uczestnictwa w których zapraszamy wszystkich mieszkańców okręgu nowosądeckiego. Dni 21 i 22 lipca nazwane są dniami turystycznymi, w trakcie tych dwóch dni pielgrzymi wraz z młodzieżą odbędą piesze wycieczki górskie, zwiedzą okoliczne zabytki oraz poznają piękno naszego regionu. Do organizacji dni turystycznych w szczególności włączył się Wydział Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Nowego Sącza, Muzeum Okręgowe oraz nowosądecki oddział PTTK i PTT. Kolejną atrakcją tego dnia będzie mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy młodzieżą sądecką, a młodzieżą zagraniczną. Bezpośrednio po meczu odbędzie się uroczysta okręgowa Msza Święta, a następnie czuwanie wraz z uwielbieniem prowadzone przez młodzież. Dzień kolejny (22 lipca) również rozpocznie się w godzinach porannych wspólną modlitwą i konferencją, następnie młodzież wyruszy na dalsze zwiedzanie sądeckiej okolicy. Późne popołudnie i wieczór pielgrzymi spędzą w parafiach wraz z lokalnymi mieszkańcami, tam wspólnie uczestniczyć będą we Mszy Świętej i modlitwie wieczornej. Jest to czas na poznanie się z gospodarzami, integrację młodzieży oraz głębsze zawiązanie wspólnoty.

Dzieło miłosierdzia to nazwa dnia następnego (23 lipca), która wzięła się od specjalnego zadania wyznaczonego na ten dzień dla młodzieży. Idea tego dnia praktykowana jest od początku powstania Tygodnia Misyjnego i polega na wykonaniu przez młodych pracy na rzecz lokalnej ludności. Dzieło miłosierdzia odbędzie się bezpośrednio po części stałej w kościele oraz poprzedzi diecezjalne spotkanie młodych w Starym Sączu. Na Ołtarz Papieski młodzież wyruszy z nowosądeckiego rynku w pieszej pielgrzymce. W Starym Sączu spotkają się wszyscy pielgrzymi, którzy za cel Tygodnia Misyjnego wybrali diecezję tarnowską. Towarzyszyć im będzie młodzież z całej diecezji, w związku z czym w Starym Sączu może spotkać się nawet 30 tysięcy osób. Na miejscu wszyscy uczestniczyć będą we Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupów.

Ostatni w całości wspólnie spędzony dzień przypada na niedzielę (24.07), będzie to moment szczególnie przeznaczony na integrację, rodziny i parafie będą miały możliwość zagospodarować czas pielgrzymom w dowolny sposób. Ponownie cały okręg spotka się późnym popołudniem na koncercie dziękczynnym, podczas którego wystąpi wyjątkowa gwiazda wieczoru. W tym dniu sądeczanie będą mieli również okazję zobaczyć prezentacje grup pielgrzymów z całego świata, na tak zwanym minifestiwalu młodych.

W dniu następnym (25.07) nasi goście oraz sądecka młodzież wyruszą do Krakowa na Tydzień Główny, tzn. na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Ostatnio zmieniany środa, 30 marzec 2016 15:29