czwartek, 21 kwiecień 2016 00:00

Zbiórka na rzecz Ukrainy

Napisane przez BP KEP

W kościołach całej Europy, w niedzielę 24 kwietnia odbędzie się specjalna zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy. Do jej zorganizowania wezwał Ojciec Święty Franciszek na początku kwietnia. Przypomnieli o tym polscy biskupi w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

„W odpowiedzi na apel Papieża, biskupi proszą o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Zachęcają też do modlitwy o pokój na Ukrainie” – czytamy w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Zbiórka pieniędzy na rzecz Ukrainy w polskich kościołach będzie miała miejsce, tak jak w całej Europie, 24 kwietnia.

„Zachęcam wiernych do włączenia się w tę inicjatywę poprzez hojny wkład. Ten akt miłosierdzia ma nie tylko ulżyć cierpieniom materialnym, ale pragnie także wyrazić bliskość i solidarność moją osobistą i całego Kościoła wobec Ukrainy” - apelował Ojciec Święty 3 kwietnia w Watykanie.

Konflikt na Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. W regionach najbardziej dotkniętych skutkami konfliktu znajduje się około 3 milionów osób. Są to przede wszystkim osoby starsze, które nie były w stanie opuścić strefy walk. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły. Co czwarte dziecko na Ukrainie jest wysiedleńcem. W wyniku konfliktu zostało uszkodzonych około 15 000 domów, a 1 000 zupełnie zniszczono. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało też 120 centrów sanitarnych. Brakuje żywności i lekarstw. Pogarsza się ogólna sytuacja ekonomiczna.

Fundusze zebrane w kościołach Europy 24 kwietnia będą przeznaczone na przygotowywane przez Stolicę Apostolską projekty wsparcia najbardziej potrzebujących na Ukrainie.