piątek, 03 czerwiec 2016 00:00

Jubileusz 35-lecia Chóru Pueri Cantores Tarnovienses

Napisane przez Ewa Biedroń
Jubileusz 35-lecia Chóru Pueri Cantores Tarnovienses arch. PUERI CANTORES TARNOVIENSES

Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses ma 35 lat. Jubileusz będzie uroczyście obchodzony w sobotę, 11 czerwca o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył będzie bp Andrzej Jeż. Po jej zakończeniu zostanie wykonana „GLORIA” Antonio Vivaldiego na chór, solistów i orkiestrę.

Dyrygent ks. Grzegorz Piekarz zaprasza na tę uroczystość miłośników muzyki chóralnej i wokalno-instrumentalnej, a w sposób szczególny wszystkich byłych chórzystów.

Patronat nad wydarzeniem objęli Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela i Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz.

W marcu 1981 r. z polecenia ówczesnego Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie powstał Chłopięcy Chór, który przyjął nazwę „Pueri Cantores Tarnovienses”. Założycielem chóru i jego pierwszym dyrygentem był ks. Andrzej Zając. 28 marca 1981 roku odbyła się pierwsza próba chóru, w której uczestniczyło 52 chłopców wybranych drogą przesłuchań spośród dzieci z klas III i IV uczęszczających wówczas na katechizację do parafii katedralnej.

Obok ubogacania liturgii, drugim ważnym obszarem działalności chóru jest wykonywanie koncertów religijnej muzyki chóralnej. Ten kulturowy nurt aktywności chóru zaowocował licznymi koncertami w kraju i podczas podróży zagranicznych. W Polsce było dokładnie 514 koncertów a w innych krajach 231. Ważnym obszarem działalności chóru był udział w festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych. Wiele festiwali miało charakter konkursu i udział w nich zaowocował uzyskanymi przez chór nagrodami bądź wyróżnieniami.

pl89

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 czerwiec 2016 11:20