niedziela, 05 czerwiec 2016 00:00

Mamy nowego świętego - o. Stanisława Papczyńskiego

Napisane przez Ewa Biedroń

O. Stanisław Papczyński pochodzący z Podegrodzia został ogłoszony świętym. Na kanonizację do Watykanu pojechała liczna delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem i biskupem Leszkiem Leszkiewiczem.

Uroczystości pod przewodnictwem papieża Franciszka zgromadziły tysiące wiernych z całego świata. Podczas Mszy św. papież ogłosił świętymi bł. o. Stanisława Papczyńskiego i bł. siostrę Marię Elżbietę Hesselblad.

W homilii papież Franciszek powiedział, że by nie uciekać od Krzyża, ale trwać tam, podobnie jak to uczyniła Panna Maryja, która cierpiąc wraz z Jezusem otrzymała łaskę nadziei wbrew wszelkiej nadziei.

„Było to również doświadczenie Stanisława od Jezusa i Maryi oraz Marii Elżbiety Hesselblad, dziś ogłoszonych świętymi: pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa, i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania” - dodał papież.

W Mszy kanonizacyjnej na placu Świętego Piotra uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Zdjecia zobacz na www.prezydent.pl

W procesji z darami szła m.in. rodzina z Podegrodzia w ludowych strojach. W rodzinnej parafii nowego świętego w Podegrodziu od wielu lat modlono się o najpierw o beatyfikację a potem o kanonizację wielkiego Rodaka. Specjalna modlitwa w tej intencji miała miejsce w parafii każdego osiemnastego dnia miesiąca.

„Intencji jest bardzo dużo, szczególnie o błogosławieństwo dla dzieci, ich zdrowie, są też prośby o pracę, pomoc w walce z nałogami oraz o ład i pokój w rodzinach. Wiele jest też podziękowań za otrzymane łaski” - mówi ks. Józef Wałaszek, proboszcz parafii w Podegrodziu.

Kanonizacja Rodaka to dla rodzinnej parafii duże zobowiązanie. „Chcielibyśmy dalej pogłębiać myśli ojca Papczyńskiego, zwłaszcza o formacji ascetycznej człowieka. Ponadto rozwijać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, szerzyć kult czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i podejmować dzieła miłosierdzia” - dodaje ks. Wałaszek.

Nowy polski święty troszczył się o ubogich, chorych i umierających, wspierał przytułki i szpitale, pocieszał strapionych, upominał się o odrzuconych i traktowanych niesprawiedliwie - przypomnieli o tym polscy biskupi w ostatnim liście pasterskim.

Ojciec Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W młodości kilka razy otarł się o śmierć. Często zmieniał szkoły – najpierw z powodu trudności w nauce, a później z powodu wojen i epidemii. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, a po święceniach kapłańskich okazał się wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Mając ponad 40 lat, założył pierwszy polski zakon męski – Zgromadzenie Księży Marianów, które dzisiaj posługuje w Polsce i na wszystkich kontynentach. Ojciec Papczyński, przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany.

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego odbędzie się 8 września w Podegrodziu o godzinie 18.00, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Ostatnio zmieniany niedziela, 05 czerwiec 2016 13:56