piątek, 29 lipiec 2016 19:56

Droga Krzyżowa na Błoniach

Napisane przez www.pope2016.com
Droga Krzyżowa na Błoniach fot. Mazur/episkopat.pl

"Boga można znaleźć w każdej osobie zepchniętej na margines. Jesteśmy powołani, by dotknąć jego błogosławionego ciała w wykluczonych, głodnych, spragnionych, prześladowanych, uchodźcach, imigrantach" - mówił papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej na krakowskich Błoniach. Nabożeństwo rozpoczęło się 29 lipca tuż po 18.00 a skończyło ok. 19.30. Uczestniczyło w nim 800 tys. wiernych.

Papież podkreślał, że za uczynkami miłosierdzia dotyczącymi ciała, idą uczynki dotyczące duszy. „Ludzkość potrzebuje szczególnie ludzi młodych, takich jak wy, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić życie w bezinteresownej służbie braciom najuboższym i najsłabszym, na wzór Chrystusa.”

„Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć. Swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa.”

"Gdzie jest Bóg - to pytanie, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, są bezdomni, wygnańcy, uchodźcy?" - pytał Franciszek. "Bóg jest w nich, cierpi w nich. Jest z nimi zjednoczony, niemal tworzy jedno ciało" - mówił papież.
Podkreślał też na zakończenie Drogi Krzyżowej, że sam Jezus postanowił utożsamić się z ludźmi doświadczanymi bólem i niepokojem. "Umierając na krzyżu, powierza się On w ręce Ojca i niesie na sobie i w sobie, z ofiarną miłością, rany fizyczne, moralne i duchowe całej ludzkości" - powiedział.

"Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów. Tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną. Witamy ich z braterską miłością i sympatią" - mówił Franciszek. Tę wypowiedź zgromadzeni na krakowskich Błoniach przyjęli oklaskami.
Zaznaczał, że bez miłosierdzia człowiek nic nie może uczynić. "Bez miłosierdzia ja, ty, my wszyscy nic nie możemy uczynić. Spójrzmy na siedem uczynków miłosierdzia co do ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napić, nagich przyodziać, podróżnych w domu przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać. Darmo otrzymaliśmy, darmo dawajmy" – nawoływał.

Nabożeństwo było wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.
Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia; konkretne wspólnoty Kościoła pokazują, że niesie on miłosierdzie i pomaga w trudnych chwilach. 14 stacji to odniesienie do uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 lipiec 2016 20:01