poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:39

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa rusza w Rzeszowie

Napisane przez KSM Diecezji Rzeszowskiej

„Łączyć, aby się dzielić” – pod takim hasłem wystartowała w Rzeszowie Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa. Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski ma rozwinąć wśród młodzieży umiejętności skutecznego poruszania się w mediach. W warsztatach wzięło udział blisko 70 osób z terenu całej Diecezji Rzeszowskiej.

Uczestników spotkania z ideą Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa zapoznał ks. Zbigniew Kucharski Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Szczególną uwagę zwrócił na dawanie świadectwa przez młodych ludzi. – Każdy z nas ma w zasięgu ręki narzędzia, które mogą pomóc w nowej ewangelizacji. Warto, aby dzięki Akademii młodzież podnosiła swoje umiejętności i dzięki aktywności w mediach społecznościowych, była prawdziwym świadkiem Chrystusa wśród rówieśników – wyjaśniał ks. Kucharski. Słowo do uczestników skierował też Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Jerzy Cypryś, który przywitał wszystkich w sali, w której na co dzień obradują władze Województwa Podkarpackiego, a która dzisiaj służy młodym ludziom w zdobywaniu nowego doświadczenia.

Podczas warsztatów połączono się drogą elektroniczną z ks. dr Pawłem Rytel-Andrianikiem, Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski. – Popatrzcie jak wielu z was korzysta z mediów społecznościowych, nawet Konferencja Episkopatu Polski jest obecna na Twitterze, czy na Facebooku. Daje to doskonałe możliwości spotkania z ludźmi. To szansa dla każdego z nas – mówił ks. Rytel-Andrianik. Ks. Rzecznik zachęcił także młodych do współpracy z Biurem Prasowym, którym kieruje i przedstawił konkretne metody, jak Biuro może wspierać lokalne wydarzenia oraz jak lokalne wydarzenia pokazać na tle wydarzeń ogólnopolskich.

Młodzi dziennikarze prześledzili i omówili nagrania z Festiwalu Młodych, który odbył się w ramach obchodów Dni w Diecezji podczas ŚDM, które miały miejsce w lipcu w Rzeszowie. Na ich podstawie tworzyli notki prasowe i przekształcali je w odpowiednio skrócone informacje na potrzeby social mediów. Zaprezentowano również sposoby atrakcyjnego zapowiadania nadchodzących wydarzeń i relacjonowania ich przebiegu. Młodzież poznała metody pracy z lokalnymi mediami m.in. w zakresie obsługi patronatów medialnych oraz zgłębiła techniki wykonywania i selekcji interesujących zdjęć.

Warsztaty poprowadzili: ks. Tomasz Nowak – Rzecznik Prasowy Kurii Diecezji Rzeszowskiej i z-ca dyrektora Radia VIA, Magdalena Pachorek – dziennikarka, na co dzień pisząca do regionalnych gazet oraz Piotr Kordyś – fotograf współpracujący z wieloma mediami.

Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa w Rzeszowie można znaleźć na stronie www.rzeszow.ksm.org.pl i w mediach społecznościowych – Facebook: Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Podobne spotkania warsztatowe mają odbywać się kilka razy w roku.