poniedziałek, 14 listopad 2016 16:11

Święto patronalne KSM, AK i LSO

Napisane przez eb

W najbliższą niedzielę, 20 listopada do katedry będą pielgrzymować młodzi z KSM i działacze Akcji Katolickiej. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to także święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza.

W święto patronalne KSM odbywa się najważniejszy diecezjalny zjazd. W roku Jubileuszu Miłosierdzia będzie to okazja do uroczystego zawierzenia całego Stowarzyszenia Miłosierdziu Bożemu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.30 Eucharystią w tarnowskiej katedrze, sprawowaną pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Podczas Mszy św. ok. 50 kandydatów do KSM złoży przyrzeczenie i zostanie wcielonych w szeregi pełnoprawnych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Druga część obchodów odbędzie się w auli Jana Pawła II. Podczas uroczystości wręczone zostaną dyplomy i wyróżnienia za zaangażowanie w działalność KSM Diecezji Tarnowskiej oraz legitymacje i odznaki dla nowych członków Stowarzyszenia.

Razem z młodzieżą na Mszy św. o 10.30 będą modlić się działacze Akcji Katolickiej. Do Tarnowa przyjadą członkowie z całej diecezji razem ze sztandarami. Spotkanie rozpocznie się już o godzinie 9.00 w auli Jana Pawła II. Odbędzie się tam finał konkursu plastyczno - fotograficznego „Moja chrzcielnica”, ogłoszonego przez Akcję Katolicką.

Po Mszy św. tradycyjnie zostaną wręczone medale diecezjalne dla m.in. wyróżniających się działaczy ruchów i stowarzyszeń katolickich.

***

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (20 listopada 2016) będzie przeżywana w tym roku jako zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. W parafiach diecezji zostaną wypowiedziane słowa Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Za łaski związane z Jubileuszem Miłosierdzia, wierni i duchowni odśpiewają Te Deum lub Magnificat.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zostanie wypowiedziany uroczyście w Łagiewnikach w sobotę, 19 listopada.

Program uroczystości w Łagiewnikach:

10:00 - Nabożeństwo

11:00 - Konferencja, którą wygłosi bp Roman Pindel, ordynariusz  diecezji bielsko-żywieckiej;

12:00 - Msza Święta, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi bp Andrzej Czaja, biskup opolski

Po Mszy Św. - wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz proklamacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, której przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bazylika otwarta będzie od godz. 8:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp do świątyni możliwy będzie tylko dla osób posiadających karty wstępu. Biskupi oraz księża koncelebrujący Mszę świętą będą mogli wejść do bazyliki bez kart wstępu. Od godz. 8:00 można będzie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Wierni, którzy nie posiadają kart wstępu, będą mogli uczestniczyć w uroczystości na placu przed bazyliką, gdzie zapewniona będzie transmisja za pośrednictwem telebimów.