środa, 24 maj 2017 09:07

Prymas Polski zaprasza na spotkanie młodych nad Lednicą

Napisane przez www.prymaspolski.pl/BP KEP

– Obyśmy mogli przeżyć doświadczenie wiary, które pozwoli każdej i każdemu z nas pójść i kochać innych – tymi słowami do udziału w spotkaniu młodych nad Lednicą zachęca abp Wojciech Polak, prymas Polski. W nagraniu wideo zaprasza na Jutrznię Lednicką do Gniezna i doroczne czuwanie na Polach Lednickich. Prymas Polski, jak co roku, będzie towarzyszył młodym osobiście.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania lednickiego młodych z udziałem Prymasa Polski będzie miało miejsce w sobotę 3 czerwca o godzinie 17.00. Tegoroczna Lednica odbędzie się pod hasłem „Idź i kochaj!” – jako podziękowanie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Wezwanie to – jak mówi abp Wojciech Polak – nawiązuje do zachęty papieża Franciszka, by wstać z kanapy i iść do świata głosić Chrystusa, nie tyle słowem, co życiem.

Metropolita Gnieźnieński wskazuje na szczególny znak tegorocznej Lednicy – puzzle symbolizujące wspólnotę. Jak przyznaje, w dobie serwisów społecznościowych, redukujących w dużej mierze relacje do kontaktów wirtualnych, budowanie prawdziwej wspólnoty, opartej na realnych i głębokich więziach, jest sporym wyzwaniem. – Chodzi o to, żeby pokazać, że jesteśmy od siebie zależni, że jesteśmy powiązani, że jesteśmy częścią większej całości i dłuższej historii, i że umacniać i pielęgnować te więzi można tylko face-to-face, będąc razem – mówi abp Polak. Przyznaje również, że uczestnicząc w spotkaniach lednickich od przeszło dekady, a więc od momentu, kiedy został biskupem, dostrzega zmianę pokoleniową, jednak – jak podkreśla – entuzjazm przyjeżdżających „pod Rybę” młodych pozostał ten sam.

Jak co roku Metropolita Gnieźnieński zaprasza młodych także na Jutrznię Lednicką, która od kilku lat organizowana jest rano w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.00. Swój udział zgłosiły grupy z całej Polski – łącznie ponad 1500 osób. W tym roku homilię wygłosi ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Po zakończeniu jutrzni młodzi pojadą na Pola Lednickie. Towarzyszyć im będą – jak co roku – relikwie św. Wojciecha.

www.prymaspolski.pl/BP KEP