środa, 25 październik 2017 22:07

"Msza Domosławicka"

Napisane przez ks.Marek Kądziołka

W minioną niedzielę, 22 października 2017 r., uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Domosławicach, przed łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej Domosławickiej uczczona została 10. rocznica nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera miejscowemu Zespołowi Szkół i Przedszkola.

Był też drugi jubileusz: 5-lecie utworzenia w ramach Zespołu pierwszej w regionie Szkoły Muzycznej I stopnia. Toteż podczas liturgii nie zabrakło odświętnej oprawy muzycznej, której osią była – przygotowana specjalnie na jubileusz – Msza domosławicka. 5 części stałych w języku polskim na baryton solo, chór, organy i smyczki skomponował Grzegorz Majka, który – prócz działalności twórczej – jest także nauczycielem przedmiotów teoretyczno-muzycznych w domosławickiej szkole.

W warstwie muzycznej jest Msza domosławicka utworem klasycyzującym, w którym prosta, belkantowa melodyka osadzona została w harmonii kalejdoskopowej, kolorystycznej. Jubileuszowego wykonania dokonali wspólnie uczniowie (chór z udziałem klas wokalno-aktorskich) oraz nauczyciele: Stanisław Duda – baryton, Iwona Karwacka – organy, Aleksandra Czajor, Natalia Ogorzelska, Grażyna Zubik, Małgorzata Woźniak – skrzypce, Ewa Borcz – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela. Chór przygotowały (oraz wsparły wokalnie) Agnieszka Pamuła i Weronika Święch, całością zaś zadyrygował Waldemar Groń.

Mszy św. przewodniczył Ks. Józef Kula, a wyjątkowej spójności nadał całej liturgii ks. Piotr Drewniak, głosząc homilię mocno osadzoną w bogactwie myśli patrona szkoły, ks.Józefa Tischnera.

Uroczystość głęboko poruszyła serca wielu obecnych. Nie zabrakło głosów wzruszenia; oto jeden z nich: "Było pięknie! Aż ciężko mi opisać co czuję! Mam wrażenie, że ta Msza sprawiła, iż cały dzisiejszy dzień był po prostu dobry, wszystko wokół wydawało mi się przepełnione miłością, ciepłem i dobrem! Jakby przypomniała mi, że istnieje coś takiego jak wrażliwość. Niesamowite".

Refleksję powyższą zanotowała „na gorąco” jedna z pierwszych absolwentek SM w Domosławicach, dziś już wkraczająca w dorosłość uczennica tarnowskiego liceum. Dlatego warto zwrócić w tych słowach uwagę na coś więcej, niż tylko recenzję z wykonania utworu. To przede wszystkim świadectwo szlachetnej formacji, jaka staje się udziałem każdego, kto czas swego wzrastania wiąże z tischnerowską szkołą w Domosławicach. Zaś wrażenia z wysłuchania Mszy domosławickiej niebawem będą mogli podzielić bądź zweryfikować także wszyscy ci, którzy zechcą wybrać się do Bochni. Wykonanie utworu w tamtejszym kościele św. Pawła Apostoła odbędzie się wkrótce.