piątek, 28 grudzień 2018 08:59

Zmarł bp Tadeusz Pieronek

Napisane przez Archidiecezja Krakowska
Zmarł bp Tadeusz Pieronek Archidiecezja Krakowska

W wieku 84 lat zmarł w Krakowie śp. Ks. Biskup Tadeusz Pieronek.

Śp. Ks.Biskup Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach, wyświęcony na kapłana 26 października 1957, mianowany biskupem 25 marca 1992 roku, konsekrowany 26 kwietnia 1992 r., przez papieża Jana Pawła II. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998-2004. Był konsultorem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, Kanonikiem Kapituły Metropolitalnej. W Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Rady Naukowej, sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary oraz delegatem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury.

Słowo Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza:

“Zaskoczyła nas śmierć Biskupa Tadeusza Pieronka. Wpisał się on w sposób znaczący w historię Kościoła w Polsce w ostatnich dziesiątkach lat. Krytykował i był krytykowany, ale zawsze uczciwy, miłujący Kościół, zatroskany o sprawy społeczne. Człowiek niewątpliwie wielkich zasług w życiu Kościoła, także jako wybitny prawnik i nauczyciel uniwersytecki. Zasługuje na obiektywne spojrzenie na jego wyrazistą osobowość.

Żegnam Go po przyjacielsku i zawierzam Go Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, któremu był szczerze oddany i od którego otrzymał konsekrację biskupią.

+ Stanisław kard. Dziwisz

Słowo JM Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na wieść o śmierci księdza Biskupa Tadeusza Pieronka, rektora PAT w latach 1998-2004:

“Wszystkich nas napełnia bólem kolejna niespodziewana śmierć naszego rektora. Bóg zabrał spośród nas Księdza Biskupa Profesora Tadeusza Pieronka, cenionego kanonistę, który mimo 84 lat aktywnie uczestniczył w życiu naszego uniwersytetu. Stale pracował nad kolejną edycją konferencji o roli Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej. Wraz ze śmiercią naszego byłego Rektora tracimy wielkiego przyjaciela uczelni, ale także gorliwego Kapłana i dobrego Człowieka. W tych dniach Bożego Narodzenia, w liturgii kolejnych dni, życie przeplata się ze śmiercią przypominając nam, że nasza ojczyzna jest w niebie, i że tam doświadczymy prawdziwego życia. O tę łaskę pragniemy modlić się dla Księdza Biskupa, zachowując Go we wdzięcznej pamięci.

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak

rektor UPJPII