wtorek, 22 styczeń 2019 12:38

Koncert "W blasku Katedry"

Napisane przez UMT

W sobotę, 26 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się koncert organowy z cyklu "W blasku Katedry" - kolędy w wykonaniu prof. Henryka Jana Botora.

Organizatorem koncertu są Parafia Bazyliki Katedralnej i Urząd Miasta Tarnowa.

Wstęp wolny.

Henryk Jan Botor ukończył  Akademię  Muzyczną  w  Krakowie. Pobierał  też naukę  improwizacji  u  Jana  Jongepiera  w  Holandii  oraz  w  Letniej  Akademii Organowej  w  Haarlem  pod  kierunkiem  Hansa  Haselböcka  i  Andersa  Bondemana.

W  1997 roku  zdobył  I  nagrodę  na konkursie  kompozytorskim „ Vox  Basilicae  Calisiensis „ w  Kaliszu  za utwór  na  chór  a  capella. Również  w  2002 roku  zdobył  I  nagrodę  na  Konkursie  Kompozytorskim  w  Mikołowie  za  Koncert  na  organy, orkiestrę  smyczkową,  dwie  trąbki  i  perkusję. W  2004  roku  zdobył  III  nagrodę  na  Międzynarodowym  Konkursie  Kompozytorskim  „ Muzyka  Ogrodowa”  w  Krakowie.

W  swym  dorobku  kompozytorskim  posiada  utwory  symfoniczne, kameralne, fortepianowe,  organowe,   chóralne  oraz  pieśni.  w  tym  pieśni  liturgicznych  wykonywanych w  Rzymie z  okazji  urodzin i 25- lecia  pontyfikatu  Ojca  Świętego  Jana  Pawła  II   przez  Narodową  Orkiestrę  Symfoniczną  Polskiego  Radia  z  Katowic  i  Chór  Polskiego  Radia  z  Krakowa. Komponował  muzykę  liturgiczną  oraz  opracowywał  pieśni  na  chór  i  orkiestrę  symfoniczną  na  Ingres  Arcybiskupi  Kardynała  Stanisława  Dziwisza, oraz  na  wizytę  Ojca  Świętego  Benedykta  XVI  w  Polsce  w  2006  roku ( Msza  Święta  na  Błoniach  w  Krakowie). W 2016 roku  napisał „MISSA JOANNIS PAULI SECUNDI” na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Dedykował swoje utwory takim osobom jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, Ks.Kardynał Stanisław Dziwisz, aktor i reżyser Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski  i in.

Jego pieśń-hymn "Misericordias Domini" napisany na zamówienie Międzynarodowej Federacji XXXIV Kongresu PUERI CANTORES zdobył wielką popularność i jest śpiewany przez chóry w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Podobnie pieśń "Deus Caritas est" napisany na zamówienie tejże federacji.