sobota, 09 luty 2019 23:15

Zakończyły się warsztaty dla księży Proboszczów [ZDJĘCIA, AUDIO]

Napisane przez
Zakończyły się warsztaty dla księży Proboszczów [ZDJĘCIA, AUDIO] fot. ks.Marian Kostrzewa

Prawie 400 księży proboszczów zgłosiło się na warsztaty, które odbyły się 8 i 9 lutego. Głównym tematem szkolenia były formy zatrudniania pracowników kościelnych.

Organizator warsztatów, ks. dr Rafał Wierzchanowski zaznacza, że księża z dużym zainteresowaniem słuchali wykładów przygotowanych przez prawników, a także zadawali sporo pytań.

- „Kapłani pytali m.in. o możliwe umowy z pracownikami kościelnymi, czyli tymi, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, lub którzy wykonują pewne zlecenia, albo działają w parafii na zasadzie wolontariatu. Wiele pytań dotyczyło organistów, grabarzy. Niektóre z nich były bardzo ciekawe” – stwierdza ks.Wierzchanowski. - „Zależy nam na tym, aby te umowy, czy regulacje, które wprowadzamy, pokazywały nas jako Kościół w sposób wiarygodny, że otaczamy troską te osoby, które poświęcają nam swój czas, swoje zdrowie dla Kościoła i parafii, że dbamy o ich przyszłość i ubezpieczamy ich na wypadek nieszczęśliwych wypadków” – mówi ks. Oficjał.

Ekonom diecezji, ks. dr Marcin Kokoszka dodaje, że przedmiotem zainteresowania ks. Proboszczów były także procedury prawne związane z udzielaniem urlopów, sposoby, w jakie można rozliczać godziny pracy pracowników, oraz kwestie doprecyzowania umów o wolontariat, z których korzystają parafie.

Warsztaty tego typu odbyły się po raz pierwszy w diecezji tarnowskiej. Jak mówią organizatorzy, są one owocem synodowania, a pomysł wyszedł od samych księży.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ, oraz wysłuchania plików audio w naszej galerii SoundCloud - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 luty 2019 15:35