poniedziałek, 11 luty 2019 19:42

Bp Andrzej Jeż spotkał się z chorymi w Jadownikach Mokrych [FILM, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Bp Andrzej Jeż spotkał się z chorymi w Jadownikach Mokrych [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

„Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, bo nikt z nas nie jest samowystarczalny. Nikt z nas nie wie też, kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebował szczególnej pomocy innych - mówił z okazji Światowego Dnia Chorego biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz diecezji spotkał się z chorymi i podopiecznymi Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych.

„Nie wolno nam się bać uznać siebie za potrzebujących i niezdolnych zapewnić sobie wszystkiego, czego potrzebujemy, gdyż sami o własnych siłach nie jesteśmy w stanie pokonać wszystkich ograniczeń. Nie obawiajmy się tej prawdy, ponieważ sam Bóg w Jezusie pochylił się i pochyla nad nami i naszym ubóstwem, aby nam pomóc” powiedział kaznodzieja.

Zdaniem biskupa kiedy człowiek jest zdrowy, łatwo zapomina o istnieniu cierpienia. „Choroba potrafi ściąć z nóg nawet silnego człowieka. Potrafi latami uniemożliwiać życie i pracę. Potrafi odebrać przyjaciół i bliskich. Mimo ogromnego postępu medycyny bywamy bezradni wobec różnych chorób i niepełnosprawności” - dodał.

Bp Jeż prosił chorych, by ofiarowali cierpienia i modlitwę za Kościół tarnowski, w intencji trwającego V Synodu.

„Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest 2 lutego, osoby konsekrowane wręczyły mi księgę, do której wpisali się chorzy, którzy postanowili ofiarować swoje cierpienie i modlitwę w intencji V Synodu. Tym chorym posługują siostry zakonne. Bardzo jestem wdzięczny za tę duchową ofiarę i proszę o nią także innych, którzy w ten sposób chcieliby wesprzeć sprawę naszego Synodu i jego owoce tak bardzo ważne dla przyszłości naszego lokalnego Kościoła” - powiedział.

Ośrodek Opiekuńczo – Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej rozpoczął działalność w 2001 roku. Jego inicjatorem był abp Józef Kowalczyk.

W skład ośrodka wchodzi kilka placówek. Są to: Niepubliczna Szkoła  Specjalna Podstawowa i Gimnazjum oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Placówka Wsparcia Dziennego, Dom Pomocy Społecznej oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej. Ośrodek organizuje także turnusy rehabilitacyjne. W 2018 roku przyjęto 870 osób w tym 490 niepełnosprawnych. Natomiast w szkole uczy się prawie 50 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, w DPS przebywa na stałe 16 dzieci. Przy ośrodku funkcjonują: kryty basen, grota solna, siłownia zewnętrzna i ogród hortiterapii.

Placówka Wsparcia Dziennego skupia 30 dzieci pochodzących z najbliższego środowiska, wywodzących się niejednokrotnie z rodzin potrzebujących oraz tych, które poszukują możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich zainteresowań. Zajęcia prowadzone są pięć razy w tygodniu.

Zakład Rehabilitacji Leczniczej jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, świadczącym usługi medyczne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W 2018 roku przyjmowano ok. 50 pacjentów dziennie.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ, oraz oglądnięcia filmu z homilią bp. Andrzeja Jeża.

Ostatnio zmieniany piątek, 15 luty 2019 10:48