wtorek, 26 luty 2019 10:19

O sakramencie pokuty i pojednania na sesji księży dziekanów [FILM, ZDJĘCIA]
Galeria zdjęć  Galeria video

Napisane przez
O sakramencie pokuty i pojednania na sesji księży dziekanów [FILM, ZDJĘCIA] fot. ks.Marian Kostrzewa

Księża dziekani spotkali się w poniedziałek i wtorek na dwudniowej sesji w Gródku nad Dunajcem.

Jednym z tematów, które omawiano była koordynacja sakramentu pokuty i pojednania w parafiach. Duchowni poznali synodalne postulaty dotyczące tego sakramentu, a potem dyskutowali na ten temat i dzielili się swoimi doświadczeniami.

- Jako przedstawiciel parafii św. Małgorzaty, która jest największą parafią na Sądecczyźnie i posiadającą stały konfesjonał (spowiadamy od 6.00 do 13.00, potem od 15.00 do 18.00) przyjął się taki zwyczaj, że spowiadają księża z rejonu nowosądeckiego, tzn. nie tylko z naszego dekanatu, ale także i spoza. Jest to bardzo dobry przykład solidarności kapłańskiej – mówi Proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, ks. dr Jerzy Jurkiewicz. – Doskonale wiemy, że w naszej Bazylice spowiadają się nie tylko nasi parafianie, ale i mieszkańcy całego regionu. Myślę, że taka praktyka spowiedzi przy pomocy księży z innych parafii bardzo dobrze się sprawdza i należałoby ją zaprowadzić również w innych rejonach naszej diecezji – proponuje ks.Kustosz.

Inne rozwiązanie przedstawia ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. – Jednym z takich bardzo konkretnych postulatów jest m.in. to, aby bardziej zracjonalizować godziny spowiedzi, tak, żeby mniej tych godzin było przed południem, a więcej w terminie późnowieczornym, aby ludzie, którzy wracają coraz później z pracy, mieli możliwość wyspowiadania się w swojej parafii, a nie szukania spowiedzi w parafii dużej, miejskiej, tam gdzie pracują - dodaje.

Zapraszamy do oglądnięcia filmu oraz galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 luty 2019 09:42