czwartek, 07 marzec 2019 13:29

KEP: 100-lecie Episkopatu i Nuncjatury oraz ochrona małoletnich

Napisane przez BP KEP
KEP: 100-lecie Episkopatu i Nuncjatury oraz ochrona małoletnich BP KEP

100-lecie Konferencji Episkopatu Polski, 100-lecie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ochrona małoletnich w Kościele i duszpasterstwo młodzieży − to główne tematy 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się od 12 do 14 marca w Warszawie z udziałem gości z zagranicy. Legatem papieskim na uroczystości jubileuszowe będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Najbliższe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski będzie połączone z przypadającą 13 marca 6. rocznicą wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Uroczystości papieskie będą w tym roku świętowane razem z jubileuszem 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską, a Rzeczpospolitą Polską i 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem Episkopatu Polski w intencji Papieża Franciszka. Będzie jej przewodniczył kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Tego samego dnia przed południem kard. Pietro Parolin spotka się z biskupami i wygłosi przemówienie na rozpoczęcie specjalnej sesji jubileuszowej. W jej trakcie biskupi wysłuchają również referatu ks. prof. Stanisława Wilka na temat konferencji plenarnych Episkopatu Polski w Drugiej Rzeczypospolitej oraz wystąpienia ks. prof. Marka Stępnia dotyczącego statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski.

W 382. Zebraniu Plenarnym wezmą udział goście z zagranicy, wśród nich przedstawiciele Episkopatów z Albanii, Białorusi, Ukrainy, Danii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji oraz przedstawiciel Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) z Włoch. Biskupi wysłuchają wystąpienia bp. Yuryego Kasabutskiego z Białorusi oraz bp. Andreja Imricha ze Słowacji, którzy opowiedzą o sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.

Podczas obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podzieli się z biskupami wnioskami ze spotkań z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych. Natomiast abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP i bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP zdadzą relację z pobytu w Rzymie na spotkaniu na temat ochrony osób małoletnich w Kościele. Omówione zostaną też kolejne działania Konferencji Episkopatu związane z ochroną dzieci i młodzieży w Kościele i w społeczeństwie.

W programie 382. Zebrania Plenarnego zaplanowano również wystąpienie bp. Marka Solarczyka, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Zrelacjonuje on Światowe Dni Młodzieży w Panamie oraz przedstawi kwestie związane z duszpasterstwem młodzieży. Podczas obrad o. Maciej Zięba opowie natomiast o projekcie „Dar na Stulecie”, który ma być realizowany od 19 maja 2019 r. do 10 maja 2020 r. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

W związku z upływem pierwszej kadencji pełnienia funkcji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Stanisława Gądeckiego oraz zastępcy przewodniczącego przez abp. Marka Jędraszewskiego 14 marca zostaną przeprowadzone wybory. Według statutu Konferencji Episkopatu Polski „Przewodniczącego i jego Zastępcę wybiera spośród biskupów diecezjalnych Zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcje te można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje” (art. 26).

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w czwartek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

BP KEP