czwartek, 14 marzec 2019 08:30

Wystawę o św. Maksymilianie zobaczą też w Japonii

Wystawę o św. Maksymilianie zobaczą też w Japonii Foto Ewa Biedroń

To misja jego życia. Jan Hajduga z Dąbrowy Tarnowskiej zabiegał o przygotowanie wystawy o św. Maksymilianie, która poleciała do Japonii. Sam też udał się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Już w czwartek, 14 marca wystawa zostanie otwarta na terenie „Japońskiego Niepokalanowa” w Nagasaki.

Organizatorem wystawy jest Rycerstwo Niepokalanej w Polsce, oddział w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym dziele Hajdudze pomogli świeccy i osoby duchowne.

- Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, że wystawa będzie w Japonii. To misja mojego życia. Tak sobie postanowiłem i tego dokonałem. Pomogli mi też ludzie, którzy tam mieszkają. Nawiązałem wiele kontaktów z księżmi i z siostrami zakonnymi, którzy m.in. przetłumaczyli opisy - dodaje prezes  parafialnego oddziału Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W powstaniu wystawy pomogli także Ambasada RP w Tokio i Instytut Polski w Tokio.

Wernisaż wystawy „Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła” wpisze się w obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

- Chciałem pokazać tę wystawę ludziom, którzy zwiedzają „Japoński Niepokalanów”, a przyjeżdża tam m.in. dużo osób z Korei. Jest ona zrobiona w nieco inny sposób, jak ta w Polsce. Pokazaliśmy dzieła św. Maksymiliana i te o które się modlił, a zaowocowały po Jego śmierci. Wystawa to 20 tablic  - podkreśla Hajduga.

Wystawa o św. Maksymilianie powstała w Dąbrowie Tarnowskiej kilka lat temu, odwiedziła parafie w diecezji  tarnowskiej i w Polsce. Obecnie jest na Pomorzu.

W tym roku obchodzimy 125. rocznicę urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a w 2020 r. przypadnie 90. rocznica wyjazdu świętego Maksymiliana na misje do Japonii.

Pomysłodawca Jan Hajduga, prezes Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej podkreśla, że w związku z rocznicami oddział wychodzi z propozycją uczczenia ich poprzez pokazanie wystawy o świętym Maksymilianie w kolejnych miejscowościach.

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 marzec 2019 09:05