wtorek, 19 marzec 2019 23:11

Galeria video

Napisane przez ks. Jacek Soprych / film: kl.Jakub Zagórski
Bł. ks. Roman Sitko - chcemy na nowo odkryć tę heroiczną postać wyjątkowego kapłana [FILM] fot. kl.Jakub Zagórski

20 lat temu, 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu, św. Jan Paweł II na zakończenie Mszy świętej kanonizacyjnej Kingi przywołał postać beatyfikowanego trzy dni wcześniej w Warszawie ks. Romana Sitki: „Istnieje jeszcze jeden motyw do dziękczynienia Bogu. Oto pośród 108 męczenników, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy znajduje się również, zamęczony w oświęcimskim obozie śmierci, rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie, ks. Roman Sitko”.

I Ojciec Święty dodał bardzo wymowne słowa:„Wiem jak wielką czcią pośród was, a szczególnie pośród tutejszego duchowieństwa, cieszy się ten bohaterski kapłan, wychowawca duszpasterzy i wierny świadek Chrystusa. Jego beatyfikacja jest również owocem waszej modlitwy. Proszę was, trwajcie na modlitwie…”.

Chcemy na nowo odkryć tę heroiczną postać wyjątkowego kapłana i postawić ją jako wzór, zarówno dla alumnów jak i kapłanów. Któż jak nie On, który oddał swoje życie za tarnowskie seminarium i za kapłanów jest najlepszym Patronem na ten trudny czas. Przez jego wstawiennictwo chcemy wyprosić nowe i święte powołania, ale też łaskę umocnienia w powołaniu i gorliwość dla alumnów, oraz umiłowanie kapłaństwa i radość z pełnionej posługi dla tarnowskiego prezbiterium.

We wspólnocie seminaryjnej w każdy poniedziałek modlimy się słowami Litanii do bł. ks. Romana Sitki, ale dodatkowo zainaugurowaliśmy uroczyste nabożeństwo ku jego czci, które chcemy celebrować każdego 12 dnia miesiąca.

Zachęcamy, aby włączyć się do tej modlitwy i omodlić sprawę powołań oraz świętości kapłanów.

Zapraszamy również, aby pobrać tekst nabożeństwa do prywatnej modlitwy bądź do wykorzystania podczas pierwszoczwartkowych nabożeństw - KLIKNIJ TUTAJ.

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2019 08:41